| NightHawk969 a întrebat:

Salutare tuturor! As vrea si eu ceva sfaturi de la cei care ati slabit. Care este cea mai buna, rapida si in acelasi timp cea mai usoara varianta? Ce plan alimentar ati folosit? Ce ati mancat? Cum ati reusit? As vrea sa dau jos circa 10kg dar chiar nu am idee cum. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu îți spun din experiența personală - 50% din calorii sunt proteine - carne de porc, pui, peste, vita + 30% carbohidrați= lapte cu ovăz sau fructe sau salate, grăsimi 20% avocado,peste, alune, semințe, ulei de măsline, recomand in funcție de gradul de obezitate, gradul 3 = 500 de calorii - mers prin apa, obezitate gradul 2 -700 de calorii + mers pe jos două ore zilnic, obezitate gradul 1 - 900 de calorii + mers pe jos 2 ore și 30 de minute de alergare, supraponderal - 1200 de calorii + 1 ora de alergare + ridicare greutăți + mers pe jos in pas rapid o ora, 80% din slăbit este alimentația,proteina este viața,fara dulciuri, sucuri, patiserie, pâine, fast food, pizza

| RAY a răspuns (pentru RAY):

După slăbire obligatoriu dieta bogata in proteine și culturism și mers la sala pe viața, dacă revenim iar la modul de dinainte degeaba ai slăbit

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista metode rapide sau usoare sa slabesti!

Slabitul se poate face numai cu efort fizic sustinut si cu dieta alimentara, eliminand complet dulciurile si carbohidratii din hrana ta zilnica.

| Cipi1212 a răspuns:

Faci ca mine. Alergi zilnic timp de 7 minute.

| shyde a răspuns:

Reduci carbohidratii (paine, paste). Faci activitate fizica intensa. Mananci regulat si nu dupa ora 6-7 seara ca sa nu se depuna peste noapte.

Cam astea ar fi.

| gaminator a răspuns:

Primul lucru pe care sa il ai in vedere este sa nu te grabesti in procesul acesta. Asa cum am vazut in comentariul anterior, este o idee buna sa postesti in fiecare zi de miercuri si vineri a saptamanii pentru a introduce o disciplina alimentara de baza.

De asemenea, ar fi indicat sa faci alergari sau sa mergi la sala de fitness. In functie de greutatea de la care pleci, nu te grabi sa ajungi instant la rezultate mari, ai rabdare, fa lucrurile cu cap si vei afla rezultate cu siguranta pe termen lung.

Fara doar si poate, mananca regulat, programul haotic al meselor este dur pentru metabolism. Trei mese maxim pe zi sau doua mese pe zi sunt categoric suficiente.

| natur a răspuns:

Metodele sanatoase ajuta si totodata nu o sa-ti para rau (nu ajungi la spital si iti distrugi sanatatea. Rapid si usor = imbolnavire) vezi si aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/slabit

| cassyona a răspuns:

Post. Tii post cu strictețe miercuri și vineri. În rest ciorbe, salate de varza, carne slaba și legume. Parca nu trebuia sa depasesti 1200 de kcal pe zi (dacă esti femeie). Sport măcar 1h pe zi. nu?