| paynehunter a întrebat:

Salutare tuturor si la multi ani doamnelor!am o mica problema.De la varsta de 15 ani nu am mai crescut nici macar un centimetru.Intre 14 si 15 ani am crescut normal.acum am 16 ani si 3 luni,1.77m aproximativ 65 kg.Am facut putina sala,in vacanta de vara,dar numai o luna si nu am exagerat.Am mers de 2 ori pe saptamana,deci nu vad sa fie o problema.Nu inteleg de ce m-am oprit asa brusc din crestere,as vrea macar cat tata sa ma fac(1.84),daca aveti ceva sfaturi,dieta sau ceva pastile,nu stiu...si va rog nu imi ziceti ca sunt deja inalt,de mic visez sa ating 1.8m.am uitat sa precizez ca nu mananc fast-food,ketchup,sau alte chestii.Mananc numai ce imi gateste mama.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Nu vei mai merge la sala, la varsta ta raportul Greutate inaltime este foarte bun. ceea ce inseamna ca pana la 18-ani vei creste ajungand la inaltimea dorita!

| danadana28 a răspuns:

Nu te-ai apucat de fumat? Se spune ca si fumatul te poate opri din crestere. Daca nu, la fel ca si ceilalti, cred ca trebuie sa te apuci de sporturi precum basket-ul.

| paynehunter explică (pentru danadana28):

Nu am fumat niciodata in viata mea si nici nu voi fuma.fac asta pentru parintii mei, pentru ca si ei tot nefumatori sunt.Nici nu suport mirosul de tigara.

| slapnenorocit a răspuns:

Poti incerca un sport precum handbal-ul sau basket-ul, daca tragi de fiare nu cresti in inaltime asa e si cu artele martiale.

| seby4music a răspuns:

Eu zic sa mai astepti pana la 20 de ani ai timp sa cresti nu te mai speria happy

| paynehunter explică (pentru seby4music):

Nu are rost sa astept pana la 20 de anilaughing, vreau sa ma asigur ca voi creste normal, daca nu voi creste deloc la 20 de ani nu mai am ce facelaughing

| DuRR3xX a răspuns:

Nu cred ca este o problema. Eu pana la 13 ani nu am crescut "deloc" iar asta vara cand am facut 14 ani m-am inaltat mult+slabit si am facut si toata primavara si vara sala. O sa-ti dai drumuwinking. bFT!

| HeiwaHaNeul a răspuns:

Stail linistit pentru ca procesul de crestere se incheie, in medie, abia pe la 20-21 de ani, deci mai ai timp tongue. Daca totusi vrei sa grabesti un pic lucrul asta, practica un sport care sa te faca te inalti cum ar fi baschetul si handbalul. Perseverand, pe o durata mai lunga de timp, cu siguranta se vor vedea rezultate. Bafta!

| Paul-Octavian_Voinescu_1985 a răspuns:

Poate asa este construit corpul tau. Gandeste-te si la asta. Si eu am ajuns pe la 15-16 ani la 1.80 si pana acum (24 de ani) nu am mai crescut decat 1 cm. Ai putea sa faci inot sau baschet, te ajuta in crestere la cresterea in inaltime, desi nu stiu cat de mult la varsta aceasta.