| Alves_Aslan_Robby_1998 a întrebat:

Salutări, am avut atacuri de panica, acu simt fiecare aer tras și mă simt amețit zilnic, mi am făcut EKG și toate analizele, este anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| pepe a răspuns:

Un diagnostic corect il poate da numai un medic specialist

| Violleta2022 a răspuns:

Da, posibil sa fie depresie, anxietate... dar numai un medic poate pune un diagnostic corect.
ESte aproape vara, iesi afara, plimba-te, fa un sport, ia-ti o bicicleta si alerga 2-3 ore pe zi, face bine la sanatate si cu ocazia asta, dispare anxietatea.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să cunoască un medic cazul tău.
Și bine este că să îți petreci zilele mă mult în mijlocul oamenilor.

| Donsavas a răspuns:

Da. Se trateaza. Medicatia o poate combate definitiv dacă o iei o buna perioada de timp, asa cum iti indica psihiatrul. Atacurile de panica sunt îngrozitoare si ma indoiesc ca ai prefera sa stai fără medicatie, dacă te panichezi intr-adevar.
Amețeala este sigur de la respiratia superficială, cauzată de stres, dacă tot zici ca n ai alte simptome si ekg e normal. Fa ceva cu anxietatea, e si asta o boala si te macină.

| Alves_Aslan_Robby_1998 explică (pentru Donsavas):

Nu am, mi-am facut toate analizele posibile, ekg, am insomnii pot spune, si simt fiecare aer tras, deoarece acu 3 saptamani am avut un atac de panica. si probabil de la asta cu aerul si stres sunt si ametit, si am o slabiciune in a tine capul drept

| Donsavas a răspuns (pentru Alves_Aslan_Robby_1998):

Insomniile,obsesiile si atacurile de panica sunt semne clare ale depresiei. Poti sa nu fi in episod depresiv dar sa ai un comportament care trădează. Cei compulsivi obișnuiesc să aibă griji si frici. De fiecare dată când se streseaza, cad in depresie. Exista medicamente care iti pot rezolva probleme, chiar definitiv, cu timpul.