| Alves_Aslan_Robby_1998 a întrebat:

Salutari tuturor.Cum pot depasi axietatea? Am facut toate analizele ekg ...toate sunt super bune, am avut atac de panica si de o luna ma simt ametit toata ziua si ma accentuez pe respiratie, nu vreau sa iau pastile ..Trebuie sa imi schimb modul de gandire sa fiu tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte greu si implica strict control psihic.Te va ajuta sa fii foarte activ, sa ai mereu ceva interesant de facut. De asemenea, te va ajuta sportul in aer liber, trezirea cat mai de dimineata si sustinerea emnotionala a familiei (care trebuie sa nu te rasfete, ci sa te sustina lasandu-te sa te lupti tu cu temerile tale)

| sierra1 a răspuns:

Așa cum mai spuneam, dacă ții la tine, ascultă de medici. Aici pe TPU chiar dacă cineva îți vrea binele or nu e calificat să-ți recomande ceva ori dacă cumva este, nu e profesional să dai consultații prin mesaje. Un medic adevărat trebui să te vadă.
Dar oricum ar fi, eu zic: numai bine!

| Freya1 a răspuns:

Nu prea poti sa scapi de anxietate decat sa o diminuezi.
Sufar de mica de anxietate si acum am 23 de ani si e tot acolo doar ca uneori o controlez mai bine.
Daca nu incerci sa fi tare si sa iti infrunti temerile acum, mai tarziu iti va parea rau.Eu nu am luat in serios si pur si simplu nu am mai facut lucruri ce ma puneau in dificultate si imi dadeau o stare proasta si asa am pierdut ani de scoala,locuri de munca si acum mi-e greu si sa comunic cu oameni.
Decat sa ajungi sa vomiti si sa tremuri ca naiba cand vorbesti cu un om, mai bine incearca sa iesi din casa, sa socializezi, sa faci un sport, sa iti dezvolti o pansiune si sa nu te mai gandesti la frici, la rau.

| Donsavas a răspuns:

Salut. Medicatia psihiatrica previne bolile si menține o dispoziție buna. Este nevoie sa te tratezi cand nu te simti bine, macar preventiv. În timp, va trece. Cu boala nu e de joacă niciodată. Pastilele nu sunt nocive cum ai crede. Un medic nu ti ar prescrie medicamentele daca ti ar pune viata in pericol intru cat ideea este sa te simti in siguranta. Ai grija de tine Si trateaza lucrurile cu seriozitate!

| alinadianaaa a răspuns:

Iti recomand sa consulti un pshiolog ca te va ajuta foarte mult.Incearca sa te desprinzi de lucruriile care nu iti fac bine, mergi la o sala de sport te va ajuta treptat sa iti revi

| Butunoi_Bogdan_1998 a răspuns:

Nu stiu nimic despre tine si nu imi pot da cu parerea. Daca stai mult inchis in casa incearca sa iesi afara cat mai des si sa nu stai in casa mai mereu ca nu iti face bine. Daca stai pana la ore tarzii cum are fi 2-3 schimba-ti programul.Culcate mai devreme ca in intervalul 12-2 se odihneste corpul cel mai bine.Incearca sa ai un regim alimentar mai bun adica daca mananci prostii multe si nesanatoase incearca sa renunti la ele si sa mananci mancare gatita si nu doar semi-preparate in caz ca faci asta. Daca toate analizele spun ca esti bine atunci esti bine.Nu am fost in viata mea la medic decat cand am avut o problema cu stomacul din cauza unui aliment care probabil a fost alterat, dar medicii au spus ca sunt santos tun.Inca ceva.Corpul raspunde in functie de minte. Daca tu ai ceva necazuri sau ai un gand ce nu te lasa sa faci nimic incearca sa comunici cu cineva de preferat cat mai apropiat.Viata e dificila si nu toata lumea e deschisa atata de mult incat sa le pese de alte persoane, dar familia iti va fi mereu alaturi.Schimba-ti mentalitatea.Incearca sa te apuci de sport cum ar fi exercitii fizice cu greutatea corpului si pune putina masa pe tine asta o sa iti ofere incredere.Nu esti de sticla sa te spargi daca te lovesti sau daca cazi.Esti o un om o fiinta care se poate adapta. Sportul o sa te ajute atat fizic cat si mental incat o sa te auto disciplineze si o sa iti puna sangele in miscare si cu timpul o sa scapi de anxietate.Tu nu ai o problema medicala ci una mentala.Probabil un stres sau ceva la care nu ai invatat cum sa faci fata.Mult succes!