| Alabalaportocalaalina90 a întrebat:

Sângerări Panaa următoarea menstruație după escapelle? Trebuie sa ma îngrijorez?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Asa cum ti-am mai raspuns, tu ti-ai administrat absolut inutil acea pastila intr-un moment al ciclului menstrual cand nu exista nici cea mai mica posibilitate de a ramane insarcinat.Deoarece hormonii existenti in acea pastila nu au avut asupra ce sa actioneze au inceput sa produca efecte adverse intr-un mod haotic in organismul tau printre care se numara si sangerarile precum si posibilitatea ca menstruatia sa nu se produca la momentul prevazut, cel care ar fi normal. Poti fi linistita cu privire la imposibilitatea de a fi insarcinata insa nu si cu privire la sanatatea ta. Ar fi indicat sa fii consultata de un medic ginecolog. Nu-ti poti scuza enorma prostie facuta invocand frica sau nestiinta. Acum trebuie sa suporti consecintele si sa uiti de existenta acestor pastile pentru tot restul vietii.Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pot aparea sangerari, e un efect advers destul de des intalnit. Nu e ingrijorator. Dar daca dureaza mai mult mai 7 zile si/sau sunt foarte abundente astfel incat ai semne de anemie, trebuie sa te duci la medic.

| AdelinaC a răspuns:

Vezi ca daca sangerarea a aparut dupa 10-14 zile de la contactul sexual trebuie sa faci un test de sarcina ca sa excluzi posibilitatea sangerarii de nidatie

| Alabalaportocalaalina90 explică:

Sângerări am avut după 4-5-6zile de la administrarea pastilei, după 18 zile, mi a curs ca si cum as fi pe stop, chiar ci cheaguri, dar mie peste 3 zile ar trebui sa mi vina,noaptea curge mai mult,ziua foarte puțin,se schimba cantitatea fin cauza pastilei? Nu știu,sunt speriata,sunt mult mai abundente decât petele pe care le aveam Panaite,dar nu attat de abundente încât sa fie ciclu, mulțumesc de ajutor. Am avut contact sexuAl in ultima si a doua zi de menstruație, nu si a dat drumu in mine, însă a fost prima data cabd am făcut o neprotejat si eram speriata, nu trecuse nici 72 de ore cand am luat escapelle

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alabalaportocalaalina90):

Asa cum ti-am mai raspuns, tu ti-ai administrat absolut inutil acea pastila intr-un moment al ciclului menstrual cand nu exista nici cea mai mica posibilitate de a ramane insarcinat.Deoarece hormonii existenti in acea pastila nu au avut asupra ce sa actioneze au inceput sa produca efecte adverse intr-un mod haotic in organismul tau printre care se numara si sangerarile precum si posibilitatea ca menstruatia sa nu se produca la momentul prevazut, cel care ar fi normal. Poti fi linistita cu privire la imposibilitatea de a fi insarcinata insa nu si cu privire la sanatatea ta. Ar fi indicat sa fii consultata de un medic ginecolog. Nu-ti poti scuza enorma prostie facuta invocand frica sau nestiinta. Acum trebuie sa suporti consecintele si sa uiti de existenta acestor pastile pentru tot restul vietii.Multa sanatate.