| xFaith a întrebat:

Sanii ma dor ingrozitor de rau sad. din ce cauza? [ mentionez ca mentruatia imi va veni peste 2 saptamani ]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tensiunea în sâni poate dura de la o zi la 14 zile până la venirea menstrei.
Evită să porți haine strânse în zona lor ori să dormi pe burtă.
După ce trece menstra este indicat o autopalpare.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Durerea de san care apare periodic, ciclic, are de cele mai multe ori cauze hormonale. Se intalneste frecvent ca manifestare in cadrul sindromului premenstrual si are drept mecanism de producere modificarea balantei dintre estrogeni si progesteron.

- traumatisme ale sanului - pot determina infectarea sanului care apare mai umflat (tumefiat), tegumentul poate avea o culoare violeta (datorita congestiei venoase) si poate fi extrem de dureros;

- infectii ale sanului (mastite) - sunt frecvente in perioada de alaptare; daca apar in afara alactatiei sunt datorate tulburarilor endocrine sau tumorilor; durerea este insotita de marirea in volum a sanului, congestie si uneori de secretie de lapte sau puroi;

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi de aceea te dor, te pregăteste pentru menstruație, asta dacă nu te a tras curentul, sau nu te ai lovit.De cît timp te dor sînii?

| Gagicaru a răspuns:

Pune gheata pe ei sau incearca sa nu mai dormi pe burta

| DdoarEuuu a răspuns:

Poate iti mai cresc. daca mai esti inca la pubertate
>big grin