| mFlavius a întrebat:

Saptamana trecuta am fost in Belgia,m-am intors cu o raceala si pe parcursul saptamanii trecute m-a durut foarte tare urechea dreapta.A doua zi s-a infundat, la fel cum e si acum, infundata.Am fost azi la doctor si mi-a dat trimitere la ORL.Pe trimitere scrie:"otita medie". Intrebarea mea este: pot iesi afara in weekend-ul asta? Sau fac mai rau?

Multumesc! :-)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Cred ca e bine sa stai la caldura, sa eviti pe cat posibil frigul.Cred ca ai primit ceva picaturi locale si antiinflamator pentru durere.Trebuie sa ai grija ca se poate complica repede si sa supureze, si va fi mai dureros si poate chiar tratament injectabil.Mai bine stai in casa, ai rabdare ca se vindeca in cateva zile.O seara linistita fara durere!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți ieși afară, dar trebuie să protejezi timpanul, pune un mic tampon de vată.
Pa, pa.

| michael5813 a răspuns:

Otita medie daca este contactata in BELGIAAA... este EXTREM DE GRAVA! nu risca sa iesi afara din casa! fa-ti rost de o otita romaneasca iesi mult mai ieftin si poti sa iesi mai repede din casa! inc o data : NU RISCA! E BELGIANA!

| mFlavius explică (pentru michael5813):

Cand am specificat acest lucru ma gandeam ca faci legatura cu drumul :-)

| Lynna a răspuns:

Buna. Si eu am avut otita ( la mine a fost mai grav) si am iesit afara ( era vara atunci) si aveam tot timpul vata in ureche si un pansament peste. Ia-ti un fes neaparat. Ai grija sa urmezi tratamentul ( sper ca nu iei si tu nu stiu cate pastile si faci injectii din 6 in 6 ore ca mine). Mie mi-a trecut cam in 5-6 zile.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Poţi ieşi şi afară, bagă în ureche vată.
Te pup!

| Overom a răspuns:

Poti iesi afara dar acoperati urechea, pune-ti vata sau o caciula fiecare curent tras in ureche vei suferi