Întrebare recomandată | Lovetolove a întrebat:

Saptamana viitoare am examene de capacitate..sunt ingrozita. O sa intru in sala, o sa ma ia durerea de burta, apoi de spate ..totul urmat de ticul meu nervos : datul din picioare intr-un stil mare. As vrea sa iau niste calmante, ceva..Stiu ca nu e bine sa iei pastile asa, dar la doctor nu mai am cand sa ma duc si nu vreau sa lesin pe acolo. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Damy0303 a răspuns:

Cel mai bun calmant esti chiar tu, poti sa iei o suta de calmante, daca tu o sa te temi nu o sa te ajute calmantele, cel mai bine este sa ai incredere in tine, sa-ti spui in gand ca o sa iei o note mare si ca sti tot ce o sa fie la examen, nu te speria cand o sa vezi subiectele. Uita-te atent la ele cand o sa le vezi si spune-ti in gand ca sunt usoare si ca sti sa le faci si daca esti relaxata o sa fie totul bine crede-ma.

8 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Calmantele duc la lipsa de concentrare, te fac mai "moale".
Asa ca nu lua nimic.
Au trecut si altii prin asta, probabil si mai emotivi decat tine, si au rezistat.
Fii cat poti de calm/a si BAFTA!

| 愛日本 a răspuns:

Nu stiu de ce va stresati atata pentru acel examen... sunt usoare daca esti calm/a si atent/a. Oricum in ziua de azi nu te mai ajuta scoala cu nimic ...totul e pe pile.

| Lovetolove explică (pentru 愛日本):

Stiu, si la ele voi apela in caz ca nu iau in examen cat vreau.

| Frank51 a răspuns:

Toti am trecut prin momentele astea, nu se va intampla nimic, vei avea emotii si dupa aceea nimic... Se va termina foarte repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se datoreaza fricii ca vei uita tot ce ai invatat, nu mai invata mecanic ..doar o parere pentru ca nu stiu ce simti tu atunci.

| Lovetolove explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de invatat mecanic. La orice examen... poate fi un examen la care trebuie doar sa clipesti. Tot sunt super emotionata..asa sunt eu mereu.

| alexxis0712 a răspuns:

Cu viitorul inainte si mie imi este frica n-am ce face.ce-o fi o fii si eu sunt la fel ca tine

| menax88 a răspuns:

Si eu la fel. Noua ne-a zis profu' sa nu luam pastile mai ales calmante pentru ca provoaca somnolenta.A mai zis sa ascultam muzica anainte si sa mancam putina ciocolata simpla pentru ca ajuta.