| AureliaBEST a întrebat:

Scumpii mei, acum 7 zile am facut operatie pe scoaterea amigadlelor, cea dreapte era varza, bun eu sforaiam la greu ok toate bune pana m a operat mi le a scos acum ma doare ingrozitor d nul doctor mi a spus timp de 7 -8 - 9 - 10 zile asa ma va durea. Bun, ma uit in gura si nu mai am omuletul deci mi l a scos si pe el ce sa mai fac exista riscuri dc mi l a scos? Ce ma fac? Si mai am inca o problema pe cerul gurii mai in spate mi s-a format o crusta alba si ma enerveaza am senzatia ca imi ramane mancarea lipita. Ce mai este si asta? Sa fie resturile de la operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Flores_9770 a răspuns:

Buna!
Si eu m-am operat anul trecut si intr-adevar, timp de mai multe zile te va durea foarte tare gatul.Pe mine ma dureau si urechile.Stai linistita ca omuletul e tot acolo, dar nu il vezi in timpul asta de 10-14 zile. Cat despre crusta aia alba nu stiu ce sa-ti zic.Stiu ca nu ai voie sa mananci decat supe si sa bei cat mai multe lichide si ceaiuri.Astfel,se va duce si crusta aia, care probabil e un fel de cojita care s-a format peste rana.
Ai grija de tine!>big grin

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Omuletul este si el o amigdala, amigdala palatina. Nu exista nici un risc daca nu il ai. Daca intr-adevar ti l-a scos, a facut-o fiindca era probabil bolnav. Probabil crusta alba este o mica crusta pe operatie. Mananca numai lichide deocamdata si va fi in regula.

| EmaS a răspuns:

Din cate stiu eu, este normal sa ai aceste simptome dupa amigdalectomie aproximativ 7-10 zile! Cred ca inghetata este bine venita pentru umflatura din gat, dar mai bine intrebi medicul care te-a operat!