| Kalla a întrebat:

Scuzati categoria.Dati-mi si mie ceva de mirosit sau ceva de genul ca sa nu mai imi fie foame.Spuneti-mi cum sa nu imi mai fie foame. Poate ceva de mirosit.Am auzit ca aracetul te face sa nu iti mai fie foame (daca il mirosi).Vreau sa slabesc dar imi sunt mai pofticioasa. Funda.

Ps; am 14 ani 50 de kg si 1, 64 m

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dilaa98 a răspuns:

Fără dulciuri(mai ales ciocolata tongue ),fără băuturi acidulate(sucuri,energizante),fără prea multă pâine,paste făinoase,cartof,orez big grin
Dar nu uita! Dintre cele enumerate mai sus,tu nu trebuie să nu mai mănânci de acum, ci să consumi în cantităţi moderate, fiindcă organismul tău are nevoie de toate proteinele şi vitaminele şi dacă tu îi oferi doar un fel de mâncare, te asigur că nu rzolvi mare lucru.
De înfometare, nu mai zic.Stai câteva zile nemâncată şi apoi îţi va fi foarte foame şi vei mânca foarte mult şi mai rău îţi faci.
Sfatul meu este să mânanci de toate,dar foarte puţin şi foarte des,decât mult şi rar,fă multă mişcare, bea multe lichide, evită grăsimile şi zaharurile, odihneşte-te şi simte-te bine! Dar acum depinde şi să ai voinţă tongue
Sper că te-am ajutat(tot ce ţi-am zis e din propria experienţă), fundăă? big grin

| Kalla explică (pentru Dilaa98):

Da,o meriti happy

| Dilaa98 a răspuns (pentru Kalla):

Mulţumesc mult şi sper că ţi-am fost de folos.Mă bucur că te-am ajutat, pentru că deseori văd că alţii doar copie nişte link-uri de pe internet fără a le citi măcar, şi consider că cele mai bune sfaturi sunt cele din viaţa reală, din popria experienţă. Numai bine :*

36 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

:O
Greutatea ideala e inatime minus 10, adica 54 in cazul tau. Esti slaba, dar daca nu ai de lucru, tine regim, infometeaza-te pana iti strici stomacul apoi o sa ajungi balena. devil

Nu te mai gandi la mancare, ocupat-ti mintea cu altceva.

| h3r a răspuns:

Dacă aveai mai mult, îți luai viața?
Ești doar un copil!

| Kalla explică (pentru h3r):

Si tu esti doar o pisica deci shhh tongue

| h3r a răspuns (pentru Kalla):

Haha, vrei să te joci cu mine?hee hee

| Kalla explică (pentru h3r):

Sa te vad! Prinde ghemul! laughing

| h3r a răspuns (pentru Kalla):

Mi-e lene și mă doare spatele.
Mai bine mă mângâi, te joci cu blănița mea, mă iei în brațe.

| Kalla explică (pentru h3r):

Pisicuta, pis, pis, pis,
Te-am visat azi-noapte-n vis,
Te spalam, te pieptanam,
Funda rosie-ti puneam.
Insa tu te-ai suparat,
Si pe ochi m-ai zgariat.

PS:pot sa te trag de coada big grin

| h3r a răspuns (pentru Kalla):

Bine, tu ai voie că-mi ești dragă.

| Oana92 a răspuns:

O sa dai in anorexie. La inaltimea ta si la varsta ta ar trebui sa ai 54 de kg, deci esti mai mult decat perfecta! Daca simti nevoia de dulce si nu vrei sa mirosi vanilie, nu aracet si alte tampenii pentru ca risti sa te droghezi si sa faci te miri ce complicatii. Si opreste-te cu slabitul, nu ai de ce sa slabesti. In schimb iti sugerez sa consulti un psiholog, chiar ai nevoie, din pacate.

| Azµre a răspuns (pentru Oana92):

E naivă și prost informată nu va înțelege niciodată i-a intrat ceva în cap și o ține pe a ei.

| Arkhasas a răspuns (pentru Azµre):

Ea vrea să dea jos grăsimea de fapt, prin înfometare, ceea ce nu se poate. Datul grăsimii jos nu e acelaşi lucru cu slăbitul. Poţi să dai jos grăsimea şi chiar să creşti în greutate(mie mi s-a întâmplat).
Chestia e să ai 4-5 mese pe zi normale şi să faci sport. atât.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea apa cand iti e foame si poate iti trece.

| Kalla explică (pentru anonim_4396):

Bine merci o sa incerc happy

| Arkhasas a răspuns:

Tu ai nevoie de un consult psihologic nu de înfometare. + o mică bătaie de la părinţi să-ţi scoţi din cap prostia asta cu slăbitul când eşti în creştere, pe lângă că mai eşti şi slabă, tu ar trebui să te îngraşi, mai vrei să te şi înfometezi.
Plus că oricum dacă te înfometezi nu slăbeşti, ci doar îţi distrugi organismul.

| Kalla explică (pentru Arkhasas):

Am o prietena care a mancat in patru zile foarte putin si a slabit trei kg si nu le-a luat inapoi! Tu nu m-ai vazut niciodata, nu sunt slaba sunt grasa.

| Azµre a răspuns (pentru Kalla):

Ești normală la vârsta ta. Ești în creștere! Nu mirosi substanțe! Distrugi stomacul - Ulcer/Cancer nu fi bleagă.
Vrei să slăbești numai mânca dulciuri.

| Kalla explică (pentru Azµre):

Am incercat si sa stau fara dulciuri dar nu slabesc.As vrea ca mancarea sa fie otrava, as vrea sa pot trai fara mancare.O urasc din toata inima crying

| Azµre a răspuns (pentru Kalla):

Nu mâncarea e de vină, ci tu ești de vină.
Nu ai voință.
Poți să îți faci un program de mese lejer și să mănânci câte nițel din toate. Nu trebuie să ții regim! Puțin din fiecare nu cu lopata.

| Kalla explică (pentru Azµre):

Pai ma gandeam si eu sa mananc cam un mar pe zi si sa iau pastile u ulei de peste ca sa nu-mi cada parul ca mi s-a mai intamplat in trecut.

| Azµre a răspuns (pentru Kalla):

Ești fenomenală nu trebuie să iei pastile nu trebuie să iei nimic! Trebuie să ai mese echilibrate! E o diferență!
Ai nevoie de un psiholog voba altui user!

| Kalla explică (pentru Azµre):

Merci dar nu imi trebuie psiholog laughing si pastilele alea sunt bune pentru ca au uleiuri esentiale si sanatoase de peste si vitamina D.

| Azµre a răspuns (pentru Kalla):

Sunt suplimente și nu sunt sănătoase... una e asimilat din mancare și alta din pastile. Sunt două lucruri diferite...

| Kalla explică (pentru Azµre):

Important e sa ignor veninul numit mancare si totul va fi bine.

| Azµre a răspuns (pentru Kalla):

Mă ai o problemă serioasă, discută cu părinții dacă cu un psiholog nu vrei.
Nu e sănătos cum gândești de nici o culoare.

| Kalla explică (pentru Azµre):

Vai mama ma omoara! Ma duce la maicute si ma forteaza sa mananc! Mai bine raman pe cont propriu.Trebuie sa slabesc si dupa gata, mananc sanatos si normal.

| Azµre a răspuns (pentru Kalla):

Degeaba slăbești înfometându-te la urmă o să pui dublu pe tine.

| Kalla explică (pentru Azµre):

Cunosc persoane care au slabit din infometare si nu au pus inapoi.Pui inapoi doar daca devii nesimtita si dupa ce slabesti nu stii sa te controlezi si mananci.

| Azµre a răspuns (pentru Kalla):

Depinde de organism. Nu la toată lumea e la fel.
Dar tu ai o problemă maximă cu asta... și nu văd de ce. Ai 14 ani nu ești vreun fotomodel să rabzi de foame.
O să crești și o să fii slabă nu trebuie să ții regim. Vrei să înțelegi bine nu vrei treaba ta, e viața ta, e organismul tău dar dacă dai în ulcer sau într-o deficiență e problema ta.

| Kalla explică (pentru Azµre):

Merci de sfaturile tale utile dar nu intelegi.Sunt grasa.Lasa nu mai conteaza.Noapte buna happy

| Azµre a răspuns (pentru Kalla):

Nu ești grasă! Ai 14 ani! Nu ești dezvoltată la 14 ani nu ai corp de viespe! Ai 50 de Kg mai puțin decât înălțimea 1.64 m

Kilograme
GREUTATE NORMALĂ
50-68 kg

Și greutatea idealtă pentru înălțimea ta este
GREUTATEA IDEALĂ
57 kg

Greutatea ideală pentru înălţimea 164 cm este 57 kg. Pentru a ajunge la greutatea ideală, trebuie sa mai adaugi 7 kg. Greutatea normală pentru înălţimea 164 cm trebuie să se află în intervalul 50-68 kg. Indicele de masă corporală are valoarea 18.6 şi este considerat normal.

| Kalla explică (pentru Azµre):

Merci dar depinde si de cum arati nu doar de kg.Ma chinuie grasimea si pana nu o elimin nu ma dau batuta.

| simanapeace a răspuns:

Pentru ce iti tb sa slabesti? Esti destul de slaba... Si vezi ca daca ai de gand sa mananci putin de tot, nu o sa mai cresti...

| 0alafaranume0 a răspuns:

50 de kg la inaltimea ta nu sunt multe, totusi incearca sa mananci foarte putin dar des ..decat sa mananci cantitativ mult si rar pentru ca in timp ajungi sa mananci mult si des...

| GimiDab a răspuns:

Incearca sa sugi ceva laughing o sa functioneze.