| Skins97 a întrebat:

Scuze de categorie... dar chiar as vrea niste sfaturi de la mai multe persoane. Sunt o fire foarte sensibila, ok exista multi oameni mai sensibili, dar la mine mi se pare putin cam exagerat si chiar ma frustreaza...
Vreau sa spun ca nu pot incepe o discutie serioasa despre absolut nimic fara sa incep sa plang. Nici nu imi impun sa fac asta si nici nu vreau sa fac asta, dar pur si simplu nu ma simt in stare. Am incercat sa ma controlez, dar reusesc doar cateva secunde dupa care simt ceva in gat de parca cineva m-ar strange si nu mai pot sa spun nimic. In plus, chiar ma consuma fazele astea sad
Pot sa fac ceva in legatura cu asta? Cum sa ma controlez? Chiar nu inteleg de ce nu pot orice incerc... nu mai suport.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Cred ca dupa parerea mea, poate nu este corecta dar... cred ca tu nu te simti pot sa spun implinita intr-un fel, chiar daca nu esti matura pentru ca ai aprox. 16-17 ani..Sa-ti sau un exemplu : Eu. De ceva zile... ma simt "gol" ..totul se duce cam in jos din toate punctele de vedere si nu stiu de ce pentru ca traiesc la fel.Mie mi se pare dragut ca o fata sa fie sensibila dar gandeste-te rational si logic ca nu ar trebui sa plangi din orice motiv. La filme da, unele de dragoste, la subiecte sumbre da, dar gandeste-te ca pur si simplu nu trebuie sa faci asta, as vrea sa te ajut dar nu pot, as vrea sa-mi rezolv eu problema ca mai apoi sa te ajut pe tine big grin

| Skins97 explică (pentru Adrianetc):

Bafta si multumesc puppy dog eyes

| neutrino a răspuns:

Te rog spune-ne ce poti face fara sa plangi, si ce nu!

| Skins97 explică (pentru neutrino):

Pai, orice subiect serios gen daca vorbesc despre sentimentele mele (evident), dar si daca vorbesc de exemplu despre viata in general la persoana a3a, daca incerc sa ii cer mamei ceva, cam orice include o discutie in care sa nu rad si in care eu chiar trebuie sa comunic cu cineva.

| scorpiaX a răspuns (pentru neutrino):

A si scuze atunci cand spuneam "sentimente pe hartie" ma refeream la desen

| anonimg a răspuns:

Evita sentimentele; si orice te-ar conduce la acestea: vorbirea despre tine, vizionarea filmelor, documentarelor, videoclipurilor, ascultarea muzicii care iti atinge corzile inimii.

| Skins97 explică (pentru anonimg):

Nu imi pot trai toata viata asa...

| Alcyon a răspuns:

Esti depresiva?

| Skins97 explică (pentru Alcyon):

Poate doar putin... Uite tumblr. urile meu poate tragi concluzii din ele: http://white-innocent-bite.tumblr.com/
http://mindfuckparanoia.tumblr.com/

| Alcyon a răspuns (pentru Skins97):

Ar trebui sa incepi prin a-ti schimba modul de gandire. Inlocuieste gandurile negative, morbide, cu ganduri pozitive. Omul se poate autoeduca. Daca te lasi sa aluneci pe panta asta a depresiei, n-o sa-ti fie prea bine. Practica un sport (sportul iti da o stare de bine), iesi cu prietenii etc. Eu personal sunt contra medicamentelor, pentru ca de multe ori fac mai mult rau decat bine.

| Skins97 explică (pentru Alcyon):

Fac sport si ies cam de 4 ori pe saptamana... dar nu stiu ce se intampla adica cand eram mica cam pana in clasa a5a-a6a nu eram chiar asa, dar tot aveam problema aia cu plansul... da pe atunci ma gandeam ca e normal

Răspuns utilizator avertizat
| 1Voineoska1 a răspuns:

Sora mea de mult pierduta! Nu iti face griji, e normal sa te simti asa la un moment dat, insa e altceva daca ai fost asa din totdeauna.Cand spui ca nu poti vorbi ceva serios, te referi la conversatiile din relatie sau la faptul ca nu ii poti spune cuiva ca ii placi? Daca da, atunci ESTE CEVA NORMAL! Emotiile sunt peste puterea unui om, nimeni nu le poate controla.Ma dau exemplu pe mine:am momente in care pur si simplu izbucnesc in plans cand nimeni nu mi-a facut nimic si n-am patit nimic.(Gata! Deajuns cu mine sa revenim la tinewinking! ) Si mai ales daca esti sensibila e normal sa plangi la astfel de situatii! Iar daca esti asa din totdeauna,atunci ai ceva pe suflet,te macina ceva din trecut care s-a intamplat pe tema vorbirii serioase a unui lucru. Poate in trecut ti s-a intamplat ca,atunci cand a venit momentul sa vorbesti serios cu cineva,perosana respectiva sa nu te asculte,sa tipe la tine,sa te intrerupa, sa te ignore. Incearca sa scapi de aceasta "fobie" pentru ca nu este ceva in regula sa plangi pur si simplu! Probabil, cand incerci sa vrbesti ceva serios, primul lucru care iti vine in minte pe tema subiectului asta este persoana respectiva care a tipat candva la tine si pur si simplu creierul declanseaza emotiile si starea de planset. Deci, raspunsul pe scurt: Incearca sa uiti ce te-a facut in trecut sa suferi pe tema aceasta! Sper ca te-am ajutat! Pa-pa! happy

| 1Voineoska1 a răspuns (pentru 1Voineoska1):

P.S:Scuze daca am dat raspunsul unpic cam tarzior, dar sper oricum ca te-am ajutat! happy

| scorpiaX a răspuns:

Asa eram si eu inainte. dupa aia am descoperit o chestiuta foarte simpatica, imi puneam sentimentele pe hartie, ascultam muzica si asa prin aceste lucruri mi.a trecut. Adica inainte aveam constiinta aia cand faceam o prostie ma freca gandul ala pe creier sa le spun parintilor acuma dupa 3 ani nici ca-mi pasa de de draq

| Skins97 explică (pentru scorpiaX):

Am jurnal si scriu in el... si ascult muzica zilnic laughing Nu imi rezolva problema asta

| scorpiaX a răspuns (pentru Skins97):

Ai jurnal si scrii in el, serios asta ii cea mai mare problema. adica vorbeste cu persoana de fata lasa jurnalul. nu merge chestia asta daca ai jurnalul drept c.m.b.p. o sa it dea putin mai mult curaj daca la inceput o sa fi mai intepata, rauacioasa

| Carrie1 a răspuns:

Inseamna ca exista ceva care te macina si nu te lasa sa fii fericit/a.Mediteaza asupra acestui lucru si poate ii gasesti o solutie....in plus fa.ti timp de 10-15 minute pe zi, concentreaza.te si spune.ti in gand, sau cu voce tare si cu convingere ca esti asa cum vrei tu (frumos/a, puternic/a...) poate te va ajuta acest lucru.

| Skins97 explică (pentru Carrie1):

Nu stiu ce anume ma macina... adica asa sunt eu de cand sunt mica... Nu imi amintesc un moment in viata in care sa nu fi fost asa

| Carrie1 a răspuns (pentru Skins97):

Dar familia ta, parintii ce spun despre asta? poate e cazul sa mergi la un psiholog (nu psihiatru, sa nu fiu inteleasa gresit) poate iti prescrie niste medicamente, ceva care te scoate din starea asta depresiva, gandeste.te o sa fie bine

| Skins97 explică (pentru Carrie1):

Mama zice ca nu am nici pe dracu si ca nu intelege de ce am vrut eu sa ma duc acum 3 ani la psiholog ( pana la urma m-a dus matusimea) si mda psihologul mi-a recomandat sa ma duc si la psihiatru sa iau niste pastile straight face

| Carrie1 a răspuns (pentru Skins97):

Pai e clar ca te simti singura, ca mama ta nu e aproape de tine si nu te intelege....si eu sunt cateodata trista fara motiv, iar mama mea se tine de capul meu sa merg la psiholog si eu sunt cea care nu vreau.Eu incerc sa gandesc pozitiv si sa alung gandurile rele, vreau sa invat sa am incredere in mine prin puterea gandului...ar trebui sa incerci happy

| Schlossgold a răspuns:

Hey draga mea eu personal ti-as sugera sa vb cu cineva de incredere un prieten(a) sa abordati tot felul de subiecte eu personal cred ca esti sensibila si trebuie sa te deschizi poate iti este greu sa faci lucrul acesta dar dupa ce il infrunit o data de 2 ori ai sa vezii ca devii mai increzatoare in propriile tale puteri si sentimente

| Skins97 explică (pentru Schlossgold):

Pot sa vorbesc dar nu face 2 face... si daca vorbesc incep sa plang laughing