| Crenguta a întrebat:

Se intampla ca atunci cand respir sau inghit sa mi se blocheze esofagul si sa am simptome de asfixiere sau sa intru in panica. Este o senzatie infioratoare, ce ma sfatuiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adina68 a răspuns:

Senzatia de sufocare pe care o ai in momentul in care inghiti poate fi si din cauza tiroidei (daca este marita, cu noduli sau chisturi). Cel mai bine este insa sa consulti un medic cat mai urgent.

3 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Cel mai bun sfat este sa consulti un medic si eventual sa faci o radioscopie. Nu intirzia, poate fi ceva serios.

| mioara a răspuns:

Dute la un endocrinolog

| Midnight Rain a răspuns:

Nu sunt doctor, dar din cate stiu eu, respiratia nu are legatura cu esofagul, pentru ca face parte din sistemul digestiv. Faringele inchide esofagul atunci cand respiri, deci nu prea are cum sa intre aerul acolo decat atunci cand inghiti.
Poate tocmai faringele e cel la care te referi atunci cand spui ca simti ca se blocheaza.