| lOrd2Skill a întrebat:

Se intampla ceva cu organismul meu daca fumez o tigara asa la ocazii(gen o data pe saptamana..chiar si pe luna..nu sunt fumator), am 14 aproape 15 ani sunt baiat happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cezar a răspuns:

Daca fumezi odata pe saptamana, nu e nimic cu organismul tau, nu ai sa patesti nimic, totusi dauneaza cat de putin ar fi ea.dar nu iti face probleme! Daca fumezi in fiecare zi atunci e o problema, eu sunt fumator de vreo 6 ani, pana acum nu am patit nimic, sunt in viata si iti raspund tie la aceasta intrebare laughing!
Totusi nu incurajez fumatul!

13 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

SI fumatul pasiv e daunator, adica sa stai pur si simplu in fum dar fumatul activ? Chiar si daca e rar nu e ok. Problema e insa alta, toti fumatorii cu care am vorbit au spus ca la inceput au fost ca tine, fumatori sociali, ocazionali si dupa cateva luni au devenit depedenti si acum nu se mai pot lasa si fumeaza zilnic 1-2 pachete...

| Annalina99 a răspuns:

De ce sa fumezi? Mai bine nu fuma.dar oricum nu cred ca ai ce pati...

| Violleta2022 a răspuns:

Fumatul creeaza dependenta si daca nu esti fumator este bine sa stai departe de tigari pentru ca riscul s ate imbolanesti de plamani, edem pulmonar, astma sau cancer, sunt mari cand fumezi sau stai in fum de tigara de la altii, inhaland fumul.
Crede-ma ca nu pierzi nimic!
Viitorul omenirii este sa izoleze pe cei care fumeaza, sa-i tina deparet de societate, sa nu li se permita sa-i imbolaneasca si pe cei care sunt sanatosi. Deci, de ce ai vrea sa fumezi? Nu mai ajuta nici la socializare, pentru ca fumatorii sunt deja marginalizati, companiile de munca vor pune conditii de lucru unde epauza de tigara nu mai exista si nu vad motivul pentru care ai vrea cu orice pret sa te apuci de tutun, pentru ca nu merge 1 tigara din cand in cand, capeti dependenta si nu mai scapi.

| Marilena_Delia_1999 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu stau in fumu părinților de cand m-am nascut si sunt perfect sanatoasa

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marilena_Delia_1999):

Esti momentan sanatoasa, dar nimeni nu-ti poate garanta asta peste 1 an sau cativa ani, mai ales ca este deja dovedit ca, tutunul dauneaza GRAV sanatatii.
Tu ai parinti inconstienti, daca fac atata rau propriului copil!
Asta nu te fereste de un cancer de plamani un pic mai tarziu, pentru ca inhalezi acelasi volum de fum, ca si un fumator activ (cel care fumeaza), chiar daca tu esti fumator pasiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da,iti nenorocesti organismul.
Pune mana si renunta la fumat.
Te pup!

| MisFit20 a răspuns:

Si eu sunt fumator, de 4 ani. Daca fumezi ocazional nu e nimic gresit, cred eu, conteaza ca fumatul sa nu devina obisnuinta...bani irositi, sanatate, si altele, iti zic din propria experienta. Acum este doar decizia ta, daca vezi o solutie pentru probleme in fumat sau nu, tu alegi ce faci pe mai departe.Sincer eu regret fiecare tigare, si totusi nu big grin. Keep Safe.

| LivingLouder a răspuns:

Incearca sa nu mai fumezi nu iti face nici un bine

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Dar de ce sa nu te lasi ca nu mai fie nevoie sa pui intrebarea. ar fi bun sa ramai asa, o data pe saptamana/luna

| FredFlintstone a răspuns:

Asa am inceput toti. la inceput una pe saptamana apoi una la 2 zile. apoi una pe zi... si tot asa happy

| Marilena_Delia_1999 a răspuns (pentru FredFlintstone):

Fumez de ceva timp si nu s dependenta

| Anonim22341 a răspuns (pentru Marilena_Delia_1999):

Inca fumezi? big grin

| sticla09 a răspuns:

Crezi tu ca va ramane o tigara pe luna...si eu ziceam ca fumez doar 1 an si au trecut 9.