| anonim_4396 a întrebat:

Se intimpla cite o data sa avem presimtiri si, culmea, se concretizeaza in fapte reale.Cu mai mult timp in urma, intr-o zi, eram melancolic de dimineata.Trecind pe linga masa, unde citisem noaptea, am luat un stilou si iata ce am scris; Ma urmareste obsesia mortii,/Nici eu nu stiu la ce ma gindesc/Cind, vad, ca m-asteapta in linistea noptii/Un chip de fiara nepamintesc. Din punct de vedere literar nu prea ar avea valoare dar vreau sa spun ca s-a concretizat, fiind victima unui accident la munca. A cazut o scoarta de vreo 2 t dintr-o macara si m-a atins aruncindu-ma citiva m si rupindu-mi serios pometul sting.Ati anticipat vreodata ce avea sa vi se intimple?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Imi pare rau de accident, dar da am avut de mai multe ori senzatii de genul acesta. Intr-o zi m-am trezit ca trebuie sa-mi cer urgent iertare de la o perosna draga. Am sunat, am sunat si... dupa un timp am aflat ca exact in acel moment murise fiind lovita de o masina.

| tria a răspuns:

Este adevarat si eu am patit la fel am presimtit cu o zi inainte foarte profund, ca o sa mi se intimple ceva am plans toata noaptea, am citit in Psaltire cu speranta ca voi scapa dar sentimentul era prea mare prea profund si in ziua urmatoare ghinion m-a lovit o masina pe trecere eram cu baiatul cel mic de mana, care si el tot timpu imi spunea inainte mami sa nu mori fara mine ca ma arunc si eu in groapa.Ne-a ranit grav pe amindoi dar am depasit momentul de frica de moarte.Si tot asa inainte de ceva grav presimt sau cand vreau sa sun pe cineva iau telefonul in mina suna acea persoana

| bibitza a răspuns:

Pai mi s-a intamplat acum 2 ani sa visez ca o sa ma calce o masina a doua zi si chiar era sa ma calce... exact ca in vis.si mi se mai intampla sa vrea sa il sun pe prietenul meu si cand iau telu in mana sa apelez ma suna el big grin.si asa fac si eu economie de minutehee hee

| smaranta a răspuns:

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. Cred ca fiecare om are presimtiri fie rele fie bune. Citeam undeva ca tot ce ti-se intampla bun sau rau depinde de tine, mai precis de modul in care gandes, ca suntem ca un magnet care atraege prin forta gandului tot ce ni -se intampla si cred ca e asa pentru ca m-am convins de asta.In alta ordine de idei, mie mi- se intampla sa visez, din fericire f. rar, struguri sau ca merg prin vie si atunci intotdeauna moare cineva, mi-s-a intamplat de mai multe ori sau cand visez intunecat, alb negru, iarasi nu e bine. Dar totul e sa nu ne gandim la rau ca sa nu-l atragemhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare dintre noi avem momente in care presimtim ceva rau/bun si dupa cateva ore se intampla acel lucru.De exemplu, anul trecut urma sa merg la bunica mea, la busteni.Acolo sta si my bff...in acea dimineata, am stiut pur si simplu ca o voi revedea, ca asta trebuie sa se intample(mentionez ca nu aranjasem nici o intalnire cu ea)si seara, cand am iesit in oras, m-am intalnit cu eahappyCe pot sa spun, m-am simtit oarecum ciudat atunci, dar am fost placut surprinsa de ceea ce s-a intamplathappy