| crinutzaaaa a întrebat:

Se mai poate dezvolta normal un băiat care a fumat și s-a drogat? având vârsta de 16ani! până la ce vârsta se dezvoltă un băiat? Unii au o creștere mai rapidă între 15-16 ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Baiatul acela a luat-o cam prea de tanar cu asemenea vicii. Daca se lasa de ele cat mai repede, da, se mai poate dezvolta.

| InVisible99 a răspuns:

Baietii se dezvolta pana la 22 de ani, dar daca a inceput de la 16 ani cu drogurile creierul isi pierde din anumite functionalitati si in timp va deveni un retard

| mont a răspuns:

Depinde, cu fumatul daca nu e excesiv nu ar trebui sa fie problema mai ales daca s-a lasat, cu drogurile insa e greu de apreciat, ar putea fi chiar distrus. Doar un medic si el in persoana poate sti raspunsul complet.

| volumexd a răspuns:

Varsta de 15/16 ani e varsta specifica fumatului si drogurilor. Daca sa zicem ca a incercat si el o data droguri, sa vada cum e, si nu mai incearca si in continuare nu il va afecta pe viitor (depinde CE drog e!-ex:metamfetamina creaza dependenta de la drima doza).
Fumatul nu e atat de grav, dar daca se ajunge la dependenta nu e de bine, pentru ca o sa ii fie FOARTE greu sa se lase si in viitor poate avea anumite boli (cancer, TBC etc).
In ceea ce priveste cresterea, fumatul nu opreste dezvoltarea, in schimb drogurile...e posibil, intreaba-l ce drog a luat si daca simte ca e ceva in neregula sa consulte un doctor.Dar daca continua cu lucrurile astea poate ajunge intr-o "sfera" din care e posibil sa nu mai iasa...