| Sonia822 a întrebat:

Se poate crea la dentist o masea noua pe o radacina perfect sanatoasa? Fara sa fie necesar implant? Ati auzit de astfel de cazuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| florin926481f a răspuns:

Se poate pune un pivot si apoi o coroana dentara.
Eu de curand am avut o masea cariata si a mai ramas jumatate din ea, mi-a pus pivot dar nu a mai fost nevoie de coroana.
Daca mai ai radacina o sa iti puna pivot, implantul se face atunci cand nu mai exista radacina.

| Sonia822 explică (pentru florin926481f):

Hi. Am avut un accident, am ramas cu radacina sanatoasa. Mie mi-a explicat ca se poate pune pivot doar daca e jumate de masea. Ca daca are radacina, se scoate radacina si se baga implant. Si mi-a scos radacina, a fost o problema de comunicare, eu nu suport implant happy Si pentru ca n-am acceptat, zona s-a subtiat dupa 2 luni, am pierdut masa osoasa, se reabsoarbe osul. Citeam la cineva un comm ca avea radacina si dentistul ei i-a construit o masea frumoase. Eu m-am simtit pacalita, am suspiciunea ca mi-a scos radacina crezand ca dau 550 euro pentru acel implant. Caut sa aflu adevarul.