| dididedediu a întrebat:

Se poate face avort fara parinti in oradea la 16 ani? Funda! urgent please

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

E "bine" că ne faci să ne irosim timpul pentru a-ţi răspunde la nişte întrebări puse la plictiseală, în loc să AJUTĂM o persoană care chiar are NEVOIE...

Şi e bine că ţi-ai găsit persoana potrivită pentru a face acel avort - sunt curios ce va face când o pacientă minoră va avea o complicaţie şi se va constata că NU a avut acordul scris al părintelui/tutorelui!

37 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NICĂIERI în România NU se poate face avort ( la minore, 16 ani ) FĂRĂ acordul scris al părintelui/tutorelui legal!

SPER că NU te afli tu în această situaţie pentru că atunci înseamnă că NU mi-ai ascultat recomandările pe care ţi le-am făcut în răspunsul din 23 septembrie.

| IulianDBI a răspuns (pentru yanira4u):

Da m-am saturat sa vad asemenea copile proaste, nu zic ca sunt eu nu stiu ce adult, luna viitoare abia fac 18, dar cand vad asemenea specimene imi vine sa le scuip intre ochi oh go on

| dididedediu explică (pentru bursuc001):

Pot sa fac avort fara parinti..deja stiu..si oricum asta a fost doar o inrebare..si deja stiu cine poate sa faca avort

| dididedediu explică (pentru yanira4u):

Oo hai lasa-ma cu din astea ma..nam chef de tine..eu am pus o intrebare si tu ce scrii..hai ma fata termina..si eu nu ma uit la telenovele. draga.

| yanira4u a răspuns (pentru dididedediu):

Sa inteleg ca ai ramas insarcinata.ma mir.am auzit dintr.o sursa sigura ca cica daca faci neprotejat si el se termina afara nu ramai insarcinata.toate prietenele mele o fac. e o prostie... fato nu fa vreo prostie si avorta la vrea cunostinta sau recomandare, care nu are nici o pregatire medicala pentru ca se poate intampla orice.gandeste un pic, nu fa prostii.

| dididedediu explică (pentru bursuc001):

Ce sa ma ajutati? ce ajutor sa dati? daca dati numai niste raspunsuri proaste..nici macar nu dau raspuns la intrebarea mea...mersi ca miai scris tu intotdeauna ma ajuti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dididedediu):

Saraca de tine.
Avortul e o chestie periculoasa cu care nu te joci! Un avort prost facut te poate duce chiar la infertilitate si alte complicatii! Si afla ca in lichdul preejaculator cu rol de lufrefiere pe care baiatul il secreta exista spermatozoizi si e nevoie de unul singur sa te pomenesti cu un cadou dupa 9 luni. Nu mai risca, foloseste un prezervativ, ca nu e scump sau asteapta macar inca un an sa ti se poata fi prescrise anticonceptionale. In Romania e interzis prin lege sa nu faci avort cu acordul parintilor. Daca apar complicatii, ce faci?
Cat despre partea cu raspunsurile, au fost unele foarte bune din care ai ce invata! Ai facut ceva grav, suporta critica, necoapto si dezinformato. Nu mai pune botul la ce zis prietenele tale, nu ai de unde sa stii. Te trezesti cu ele intr-o zi spunand "vai fata, imi intarzie menstruatia de 3 luni, ce sa fie?". Nu zic ca va fi asa sigur, dar altadata informeaza-te de pe un site specializat gen seximus sau chiar de la un medic.