| AnonymousCadrar a întrebat:

Se poate incurca analiza mea de laborator de sange cu ale altei persoane? Cum iti poti da seama de asta? Adica la numele meu sa fie trecute analizele altei persoane si invers.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ca se mai fac greseli, extrem de rar, dar cine stie.

| NLS a răspuns:

Se mai intampla cateodata,
DAR TU NU iti poti da seama,
decat daca repeti analizele la alt laborator, si e diferenta extrem de mare intre ele.
De exemplu, la primul laborator iti iese VSH-ul mult peste valorile normale, astfel incat devii suspect de o boala grava, precum leucemie, etc (e doar un exemplu).

Daca diferentele sunt mici si rezultatele sunt in limitele normale, nu indica nimic.
E normal sa avem valori diferite de la o zi la alta.

Mai degraba poate laboratorul care greseste sa constate greseala, si sa repare situatia.

De obicei se recolteaza si depoziteaza probele in asa fel, incat riscul de a incurca probele e minim, spre 0.

| johnnny123 a răspuns:

Bănuiesc că s-a mai întâmplat și asta, deși probabilitatea este extrem de mică. De dat seama nu prea ai cum, altfel decât să repeți analizele. Sau cine știe, dacă rezultatele arată ca cele ale unui bătrân de 91 de ani și tu ai 15 ani poți să suspectezi că ceva nu e în regulă.

| ioana748 a răspuns:

Da se poate.