| Anonim0120 a întrebat:

Se poate intampla ceva daca ma prefac ca sunt bolnav (de ex ma doare capul) si iau pastile ce-mi da mama fara sa am nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ti se intampla nimic, daca iei 2 pastile de cap, dar mama ta de ingrijoarare te poate duce la doctor si acolo s-ar putea sa ti se faca anlize medicale cu luat de sange si injectii si evidnet consultatie obligatorie pe tot corpul, ca sa vada de unde este posibil sa ai durerea.

| LisaJulie a răspuns:

Nimic! Dacă te prefaci bind evident

| milliongirl a răspuns:

Păi daca te-ai prefacut ca esti bolnav, nu lua pastilele. Prefate ca le iei, gaseste o metoda sa nu le iei de fața cu mama ta sau baga-le in gura si nu le inghitii, tinele ca pe o bomboana intr-o parte ( si sa nu fi vizibil, tine gura normala ) si apoi du-te si arunca-le ( sa nu le ti mult in gura )

| ioana748 a răspuns:

Niste antiinflamatoare sunt bune oricand.
Nu o sa se intample nimic.
Aviz parintilor care mai bine ar fi prieteni cu copiii lor.
Uite ce este in capul lor.
happy

| Alexalex1000 a răspuns:

Normal că ți se poate întâmpla ceva, eu de ex sa iau un antibiotic fara sa fiu răcit crezi că e bine?

| Justme111 a răspuns:

Nu e normal să iei pastile pentru o cauză anume. Corpul tău poate să facă rezistență la acele pastile și când vei avea nevoie serios de ele, să nu își facă efectul, sau poți păți altceva, deoarece multe pastile ajută pe o parte și strică pe alta. De exemplu ajută la durerile de cap dar sensibilizează inima. Am dat un exemplu. Nu îți face un obicei din a minți, pentru că vei avea diferite consecințe. Spune adevărul și asta te va feri de multe.
Evident că e posibil de la 1-2 pastile să nu pățești nimic, însă nu ai siguranța asta. Mai bine nu te juca cu sănătatea ta. Asta nu ți-o dă nimeni înapoi așa ușor.

Răspuns utilizator avertizat