| anonim_4396 a întrebat:

Se poate intampla ceva rau daca beau in fiecare zi trei cani de ceai verde? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rubyrubyy a răspuns:

Nu ..Ba dimpotriva este foarte sanatos sa beai in fiecare zii ceai dar sa nu bei exagerat. Sper ca te-am ajutat.

9 răspunsuri:
| Yamaha123 a răspuns:

Nu 3 cani pe zi nu are nimic dar mai mult nu!

| kovacskriszti a răspuns:

Ceaiul verde este pentru slabit, deci in afara sa slabesti nu cred.

| amelicika a răspuns:

Depinde...dacă e tare ai putea avea amețeli dureri de cap

| Azo9 a răspuns:

Pentru a absorbi cât mai bine antioxidanții și alti compuși cu funcții vindecătoare ai ceaiului verde, se recomandă să se bea o cană de ceai de cateva ori pe zi. Felul în care preparăm și bem ceaiul verde determină funcția sa terapeutică.

În culturile orientale unde se consumă ceai verde frecvent, cantitatea obișnuită este de 3 căni pe zi. Dar la noi este recomandat să se bea maxim 2 căni pe zi până la orele 17-18, pentru a se evita eventualele tulburări de somn.

Pentru infuzie se recomandă 2 grame de frunze de ceai la o cană. E important să folosiți frunze, deoarece ceaiul la plic sau îmbuteliat au mai puțini compuși antioxidanți. Apa se se fierbe separat de frunze, iar temperatura indicată pentru ceai este de 85-90 grade.

Preîncălzirea este recomandată pentru ca ceaiul să nu-și piardă din temperatură și din numeroasele proprietăți prin contactul cu un vas rece. Astfel puteți sa încălzi vasul de ceai sau ceștile prin clătirea lor cu apă fierbinte.

Se lasă frunzele în sită 10-15 secunde pentru primele infuzii si gradual mai mult (chiar si pana la 3-4 minute) dacă vă doriți un concentrat mai mare.

| KateMiddleton a răspuns:

Poti deveni verde! Nu e sanatos.

| KateMiddleton a răspuns:

E chiar sanatos.

| Lisa01 a răspuns:

Nu face exces de nimic pentru ca nu are cum sa fie bun. Eu zic sa bei mai calculat

| mona a răspuns:

Nu stiu daca se intampla ceva rau dar recomandat e sa bei doua cani pe zi [cred ca scrie si pe ambalaj]

| anacolda a răspuns:

Da, se poate. Ceaiul verde nu e tocmai un aliment obisnuit. E preferabil sa slabesti in alt mod, decat cu ceaiul ala verde. Mai bine ceai de soc si alimentatie adecvata:
http://vindecarenaturista.blogspot.ro/......lacto.html