| Lollidella a întrebat:

Se poate intampla ceva rau daca te`ai zgariat usor la o alunita?
Eu m`am zgariat azi dimineata pe la 9, cand ma imbracam, si i-am pus un plasture ca trebuia sa plec si cand am venit acasa, adica pe la 3, am schimbat plasturele si tot mai curgea worried
Ce sa-i fac sa numai curga sange? :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| justME_5139 a răspuns:

Eu iti recomand sa te duci la un doctor pentru ca alunitele sunt foarte periculoase. o alunita rupta, poate duce uneori chiar la cancer. nu cred ca e cazul la tine, fiind doar zgariata, dar pentru orice eventualitate, iti recomand sa te duci la doctorhappy

4 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Eu am o alunită pe spate şi anul trecut pe la o oră de sport m-am zgâriat rău la ea. Era sânge pe tricou :-s Dar cel mai bine e să te duci la doctor, cum a zis şi Wolf-Studio-Production, dacă eşti ghinionistă, poti face cancer.

| gux2 a răspuns:

Eu mi-am rup de tot o alunita si mi-a curs sange dar apoi a incetat dar este un caz norocos. Vb cu un specialist pentru ca poate fi ff periculoc.CREDEMA

| Aѕнℓєу♥ a răspuns:

Faza e ca.se va intinde.Asa am facut si eu cu o alunita, m-am zgariat foarte tare, mi-a curs sange.Si am dat'o un pic cu apa rece rece.
Sper sati treaca foarte repede si atentie mare la alunite.

| Wolf-Studio-Production a răspuns:

Sunt periculoase aceste alunite. Daca te ranesti grav poti face cancer de piele. din cate stiu eu. dar nu cred ca e cazul tau. Discuta cu parintii sau Du-te la un doctor!