| BeatriceNote a întrebat:

Se poate sa asist la o operatie bypass, daca sunt o ruda a pacientului? cel putin in afara salii de operatie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu in Romania.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti medic sau macar student la medicina. Altfel nu, fiindca exista o confidentialitate a actului medical

| BGDs a răspuns:

Daca asisti in afara salii de operatie nu se numeste ca asisti, ci ca astepti pe hol. Nu ai voie in sala de operatie si oricum nu cred ca ai vrea sa vezi cum arata o operatie de bypass, mai ales daca e si o ruda de a ta

| BeatriceNote explică (pentru BGDs):

As vrea! dar multumesc pentu informatie.

| bulin a răspuns:

In sala de operatie nu ai voie decat daca esti medic sau asistent/a sau student la medicina si ai o pila mare big grin.Iar asa cum zice si bgds nu asisti la operatie daca stai pe hol big grin.

| 0vidius a răspuns:

In afara salii in spital dar exculs blocul operator.Asa este peste tot in lume nu numai in Romania e o regula elementara ca in sala de operatie sa intre cat mai putine persoane(numai cadre medicale) pentru reducerea riscului pentru pacient de a face o infectie nosocomiala. PS Dar tu ce crezi ca la spital in sala de operatie e ca la mol intra si iese care cum vrea?

| BeatriceNote explică (pentru 0vidius):

Nu,dar imi place sa vad operatii si as vrea sa devin medic

| 0vidius a răspuns:

Da si tu la facultatea de medicina si ai sa ai voie sa asisti la operatii dar sa stii de pe acum ca nu prea e cine stie ce mare scofala mai ales daca e o operatie mai complicata care necesita prezenta mai multor doctori(vor inconjura pacientul iar tu trebuie sa te uiti printre ei de la o anumita distanta sa nu ii incurci).