| Olamagimzas a întrebat:

Se pot lua anticoncepționale după contact sexual neprotejat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da, pe principiul este buna coliva contra radiatiilor? da este buna, pentru inmormantare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anticonceptionalele se iau zilnic, la ora fixa, prescrise se medic pe parcusul unei luni, asa functioneaza. Dupa contactul sexual nu au absolut niciun efect. Pentru asta exista pastila de a doua zi, o bomba hormonala

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dar să le iei așa cum scrie în prospect ca să aibă efect.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur, doar ca nu te vor proteja de o sarcina ce ar fi putut sa aiba loc IN TRECUT. Pentru asta ai pilula de a doua zi, aia toxica si care iti da organismul complet peste cap si nu se recomanda sa o iei mai des de o data pe an.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Fetiță, pune-ți chiloți de tablă până te pui la punct cu educația sexuală.

| weloveit a răspuns:

Da se pot lua! Dar daca sarcina s-a instalat, le iei deceaba! Cel mai bine du te la un control de rutina la un medic ginecolog si acesta iti va prescrie niste anticoncepționale special pentru tine. Sa nu iei după ureche, pentru ca iti poti unrautatii starea de sanatate, te poti ingrasa, hormonii o iau razna. Multa sanatate!