| piticanie a întrebat:

Secretie vaginala -ex. microscopic colorat
-celulu epiteliale - frecvente
-reactie inflamatorie- discreta (rare polimorfonucleare)
-hematii - absente
- bacili gram pozitiv -rari
-coclbacili si bacili gram negativ- frecventi
-levuri- nu se observa
trichomonas vaginalis- nu se observa

diagnostic- colpita mixta
Mi s-a prescris CERVUCID- ovule 12 zile,
Ce am?
Partenerul meu nu trebuie sa urmeze nici un tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie genitala, nu cu transmitere sexuala, ci datorata igienei necorespunzatoare. Atata timp cat folositi prezervativ pe durata tratamentului si partenerul tau respecta regulile minime de igiena, nu are nevoie de tratament.

| piticanie explică (pentru Brigaela):

De unde am contactat infectia? Poate, de la prea mult si "bine" spalat (in capul meu, doar!)
Ce mai pot face?
Cervucid-ul e suficiet? 12 ovule doar? sau cu pauza 3 serii *12?

| caractere a răspuns (pentru Brigaela):

Briggy, cu tot respectul, da` in cazul colpitei nu vorbim despre o infectie genitala...
Ai speriat fata! happy

| caractere a răspuns (pentru piticanie):

Colpita nu este "infectie". Am spus deja ca este vorba despre o inflamatie a colului uterin(daca nu ma crezi, consulta un dictionar medical, dar cred ca si in DEX gasesti). Daca era vb despre o infectie, ti se dadea un tratament bazat pe antibiotice.
Urmeaza tratamentul prescris, asa cum ti s-a spus, apoi repeti analiza secretiei vaginale. Medicul specialist o sa iti spuna mai apoi ce este de facut, in facut de rezultat.
Din cate cunosc, cauzele coplitei pot fi multe("multe" - cu ghilimelele de rigoare), si nu este necesar sa iti enumar toate posibilitatile. Oricum, asa cum am mai spus, nu este BTS(boala cu transmitere sexuala), deci nu te ingrijora si nu te gandi la tot felul de posibilitati.
Incearca pe viitor sa eviti sapunul uzual de la baie, foloseste sapunul lichid intim, cu PH neutru(5, 5).

| piticanie explică (pentru caractere):

Multumesc mult
m-am mai linistit

| Brigaela a răspuns (pentru piticanie):

Piticanie, infectia ai contactat-o din contaminarea zonei genitale cu maini murdare sau cu materii fecale din vecinatate. Poate nu te stergi corect (dinspre anterior spre posterior), poate nu te speli pe maini inainte de a folosi toaleta sau nu te speli corect pe organele genitale dupa fiecare scaun, poate tu si partenerul tau nu va spalati suficient de bine pe maini si pe organele genitale inainte si dupa sex, poate nu calci cu fierul suficient de fierbinte obiectele de lenjerie intima, pijamalele si prosoapele, poate folosesti prosoapele pentru zona genitala si in alte zone, sau mai mult de doua zile consecutive. Nu stiu toate astea, dar geremnii din secretia ta vaginala sunt germeni care colonizeaza mainile murdare si zona anala. Cumva ei au ajuns in zona ta genitala si ti-au dat aceasta problema.

| piticanie explică (pentru Brigaela):

Habar n-am de unde!
de spalat, ma spal bine si mult, poate exagerat
spalat dupa fiecare scaun
sters mereu aproape cu servetele umede
dar, nu prea calc cu fierul fierbinte chiloteii si nici prosopul nu-l schimb zilnic
sper sa-mi treaca!

multumesc mult,

deci, cervucid -12 ovule, sau trei cure cu pauza 7 zile? ( despre astea 3 cure am tot citit pe aici )
lamuriti-ma, va rog!

| Brigaela a răspuns (pentru piticanie):

Piticanie, iti va trece cu certitudine. Nu este ceva foarte grav si se intampla multor femei. Tratamentul este foarte bun si ai sanse sa-si faca efectul dupa prima cura. Eu, personal, daca as avea aceasta problema as merge din nou la ginecolog la 3-4 zile dupa ce as termina cura actuala de Cervucid. Adica in asa zisa pauza de 7 zile as merge din nou la medic fiindca este foarte posibil sa te fi vindecat si sa nu mai aiba rost sa iei tratament in plus. Nu face 3 cure de capul tau, fiindca nu e cazul. O sa te vindeci fara probleme, stai linistita.

| Brigaela a răspuns (pentru piticanie):

Si inca ceva, ca sa ma crezi: sunt medic si imi bazez afirmatiile pe cunostinte medicale.

| piticanie explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult de tot!
o sa merg sa fac analizele din nou, sper sa fiu ok!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dragele mele, cea mai frecventa cauza a inflamatiilor este infectia, iar la ea este evidenta cauza infectioasa: "cocobacili si bacili gram negativ- frecventi". Asadar, are o inflamatie de cauza infectioasa, sau mai pe scurt o infectie. Si i s-au dat antibiotice. Caractere, presupun ca stii ca Cervugid contine cloramfenicol si metronidazol (doua antibiotice) plus nistatin (un antimicotic). Asa ca nu inteleg de ce ma trimiti la DEX, cand totul este evident.
Are o infectie care determina inflamatia colului uterin, a primit tratament antibiotic. Eu nu am speriat fata, i-am spus adevarul. Nu inteleg cum poti ignora examenul de secretie pe care ti l-a prezentat care indica doua tipuri de bacterii care nu au ce cauta acolo. Este rea-vointa sau ce, ca eu nu inteleg deloc?

| caractere a răspuns (pentru Brigaela):

Briggy, se pare ca trebuie` sa explic ca la copii, chiar daca tu esti om mare…
Nici eu nu am spus o minciuna, si nici tu, doar ca dincolo de calitatea de adevar sau fals a explicatiei diagnosticului si/sau emiterea sa, exista impactul psihologic. De care unii tin seama, altii nu.
Astfel incat tu ai luat-o pe parte mai neslefuita, mai oblu(ca si cand ai face injectia fara bataie si bagi in fix 3 secunde doua moldamin unui copil in fundulet), omitand impactul psihologic asupra receptorului(recte piticania). Nu cred ca este necesar pentru o colpita sa i se spuna "fata, vezi nene ca e infectie si ai dat-o dracul!" (bineinteles, cu alte cuvinte – eu acum exagerez un pic, dar o fac tocmai ca sa ilustrez mai bine lucrurile). Oare nu cumva un ton mai bland si o explicatie mai bleu(sau roz – cum "vrea" muschii tai) ar fi diminuat impactul, nu prin omisiunea adevarului, ci prin sustinerea faptului ca este o inflamatie(ceea ce si este de fapt aceasta colpita). Una e sa spui cuiva ca are o infectie, alta sa spui ca are o inflamatie. Ai putea sa sesizezi diferenta daca esti in pozitia de receptor, de pacient?!
Inflamatia este efectul, iar infectia este cauza care-a generat-o. F bine si cat se poate de corect. Insa nu cred ca era cazul sa o treci pe piticanie prin ciur si prin darmon, poate facand-o sa transpire si sa se ingrijoreze, pentru o banala colpita. O inflamatie. O banala inflamatie. Chiar daca este important, nu conteaza pentru ea si pentru nimeni cu cunostinte medicale modeste ca aceasta colpita este de natura infectioasa ("piticanie, vezi nenica, ai INFECTIE, esti praf! Te ia gaia!"), ci conteaza ceea ce de fapt a rezultat la analiza, o vaginita, extrem de des intalnita(des intalnita ca si infectia cu Gardnerella de ex). (Mai naspa era de colpita asta era datorata infectiei cu Thricomonas, nu…?!) Cauza se putea elimina fara probleme, si daca stia doar efectul, fara sa ii sugerezi cu tact ca "e buba mare, plina de puroi gaunos care pute si e nasol".
(Si apropos de cauze, poate nu-si fierbe chiloteii de 3x/zi, poate a avut contact vaginal imediat dupa anal – fara "caciulita", poate nu stie sa se stearga la popou, poate s-a jucat cu tot felul de "jucarele", poate s-a zgariat cu unghia in somn sau dupa ce s-a scarpinat in dos – nu conteaza! Conteaza ce a rezultat. Nu cauza, ci efectul! In cazul de fata, dupa parerea mea umila, era suficient de precizat efectul si atat. Cel putin intr-o prima faza, pana linisteai un pic apele si creai un confort psihic receptorului. Dar tu nu si nu, Batman, Batman…!)
Consider ca nu e cazul sa ingrijorezi un omulet care se confrunta cu o chestiune minora(fata de majoritatea altor cauze si efecte intalnite in lume – de ex. sifilisul, chistul ovarian sau herpesul genital), pentru ea fiind deja o chestiune de importanta majora vaginita asta, doar fiindca nu actionezi cu tact si nu explici/sugereazi ca nu este ceva grav, si fara sa o faci sa naduseasca, sa se framante, sa se ingrijoreze, poate sa dispere, auzind ca are "jos" o INFECTIE, si astfel lasand-o sa proceseze in capsorul sau toate variantele, versiunile si posibilele implicatii si ponoase pe care le-ar trage. Gandeste-te ca intreba mai sus daca sa ia 3*12 pastile sau spera in ceva mai bun decat Cervugid, fiind ingrijorata dupa raspunsul tau…
Daca avea cancer de col, cum dracul ii spuneai, daca la o colpita ai zis ca are INFECTIE si i-ai dat de inteles ca e grav(fiindca are INFECTIE!)?!? "Fata, o sa mori, fata! Esti praf la fofo! Ai carcalaci!"

| Brigaela a răspuns (pentru caractere):

Caractere, eu nu as vorbi niciodata atat de urat cum o faci tu, fiindca ma respect si pe mine si pe cei care utilizeaza siteul asta. In al doilea rand, ai spus cla, cu ghilimele: "colpita nu e infectie" desi cea mai frecventa cauza de colpita este infectia, iar aceasta pacienta in special avea un examen de laborator care indica clar o infectie (se presupune ca ii raspundeai acestei femei, nu unei femei imaginare). In al treilea rand, eu tin mai mult la adevar si la masuri sanatoase decat la confortul psihic. Daca femeia asta hotara sa nu mai ia tratamentul antibiotic fiindca tu i-ai spus ca nu are infectie, era mai bine? Pentru ce are ea, 3 cure de Cervugid s-ar putea sa fie exact tratamentul necesar. Oricum, primise doar o cura, urmata de repetarea examenului de secretie. Asadar, argumentul asta, dupa cum sunt sigura ca stii deja, nu are nici o relevanta in context. Despre pacientii cu cancer eu le spun asa: aveti o boala foarte grava, trebuie neaparat sa va tratati urgent pentru a avea sanse de vindecare. Dupa parerea ta, pentru confortul lor ar trebui sa le spun: aveti ceva, o tumora, din cate stiu eu sunt posibilitati multiple, dar nu te ingrijora, ca daca ar fi grav, ti-ar fi spus altcineva. Asta este lipsa completa de responsabilitate. In rest, nu am inteles mare branza din raspunsul tau. Doar ca esti extrem de nervos/nervoasa, ca nu ti-ai mai recitit raspunsul anterior si ca folosesti cu maxima usurinta termeni de mahala murdara. Asta vroiai sa inteleg?

| piticanie explică (pentru Brigaela):

Ok!
incetati, va rog!

Multumesc mult pentru raspunsuri

Am inteles, am o infectie, e grav, dar nu foarte - pentru ca se poate trata cu CERVUCID-12 ovule( asa mi s-a prescris) dar eu, am tot citit si vorbit si mi s-a spus ca ar trebui 3 cure cu Cervucid cu pauza de 7 zile intre ele.
Voi, ce spuneti?

| caractere a răspuns:

Colpita este o inflamatie a colului uterin.
Partenerul tau nu trebuie sa urmeze niciun tratament, nu este vb de BTS in cazul tau.