| alondrakiss a întrebat:

Seroxat ia cineva? Cum va simțiți de la el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Nu am luat dar a luat o prietena care era in prag de anhedonie și anorexie nervoasa! Te ajuta și medicația, nu a pățit nimic dar pe termen lung nu este chiar folositoare! Pentru depresie îți trebuie terapie și comunicare

| Gagici2001 a răspuns (pentru LisaJulie):

Dar poate sa îți dea și anxiar și xanax în același timp?

| alondrakiss explică (pentru LisaJulie):

Nu-mi permit sa fac terapie... sad

| LisaJulie a răspuns (pentru alondrakiss):

Probabil ai o alimentație saraca in vitamine! Mananca multe verdețuri, fasole, mazăre și pește in special somon și cod

| alondrakiss explică (pentru LisaJulie):

Da nu-mi permit sa cumpăr somon și cod... sad

| Mindfulness a răspuns:

Am luat eu pentru anxietate sociala,agorafobie! Nu are efecte secundare nasoale,e ușor de tolerat! Nu te scapă de anxietate,dar te calmează puțin,dar din păcate nu vindeca anxietatea,depresia, atacul de panica. Trebuie sa ai grija sa nu le întrerupi brusc că poți rămâne cu sechele,sevraj; sindrom de discontinuitate mai exact. Le întrerupi treptat la recomandarea medicului psihiatru. Pe mine nu m-a ajutat deloc pe anxietate,pe tine sunt sigur că o să te ajute,tu nu ai agorafobie! Nu îți poate da anxiar și Xanax in același timp,dar îți poate da anxiar și seroxat sau Xanax și seroxat!

Xanax-ul nu te vindeca de anxietate,depresie, dar pe anxietate te ajuta enorm, in general devi mai calm, relativ câteva ore bune scapi aproape complet de anxietate, nu mai ai pic de emoție, dar te moleșește. După un timp organismul se obișnuiește cu Xanax și alte tratamente anti-anxietate dar devii dependent daca le administrezi mai mult de 3 săptămâni în fiecare zi.

| alondrakiss explică (pentru Mindfulness):

Pe langa el mai iau Stressclean și ceva de palpitații la inimă doar daca pulsul nu e mai mare de șase...Îmi dăduse dimineața și seara sa iau dar eu iau doar seara.

| Mindfulness a răspuns (pentru alondrakiss):

Ia cum ți sa recomandat

| alondrakiss explică (pentru Mindfulness):

Aveam o frică în spatele gatului...acum parca simt că mă strânge gatul, adică sunt puțin sedată.As lua orice doar sa fiu un om normal că am o fetiță de un an și șapte luni...

| alondrakiss explică (pentru Mindfulness):

Stressclean o pastilă dimineața, una seara iar Seroxatul să-l iau seara plus pentru palpitații

| Mindfulness a răspuns (pentru alondrakiss):

Câți ani aveți? Ciudata anxietate aveți,anxietatea se poate manifesta sub foarte multe forme bizare. Sunt simptome somatice specifice anxietății,dar poate fi și ceva mai grav decât anxietate! Xanax e singurul tratament care va poate calma dar dependenta e dezastruoasă,când nu le mai iei o sa te simți foarte rău de la sevraj,o sa ajungi la spital, se poate ajunge și la deces de la xanax.
E greu sa lupți cu așa ceva, eu am de câțiva ani buni am luat multe tratamente și nu m-au ajutat deloc, mai m-au și îngrășat. Sunt multe tratamente pentru anxietate, daca după o lună nu simți nici o îmbunătățire atunci trebuie să îl schimbi cu altul până dai de unul potrivit.

| alondrakiss explică (pentru Mindfulness):

Am 35 de ani! De felul meu îmi e frica chiar de oameni...Am teamă de a merge la serviciu, altceva ce pot sa va spun e că nu am putere în mâini asa.

| Mindfulness a răspuns (pentru alondrakiss):

Am înțeles! Am citit că nu va permiteți să mergeți la un terapeut,din păcate cu tratament nu prea s-au vindecat nici un anxios,nici cu terapie multi nu s-au schimbat dar ajuta! Daca e cronica anxietatea nu puteți să o vindecați dar puteți să fiți funcțională,sa o controlați! Tratamentele nu sunt prea eficace nu știu,incercati sa va conectați cu natura și să vă rugați daca sunteți creștină. De la traume va confruntați cu anxietate sociala,probabil că ați primit bullying,in anumite situații cineva va umilit in public,judecat!
Anxietatea poate să imite foarte multe boli dar trebuie să citiți multe despre ea că sa o înțelegeți de la ce vin acele frici și să evitați să vă gândiți la boli și chestii negative mereu, sa luați în considerare gândurile ce privim de la anxietate, trebuie sa înțelegeți că e totul fictiv, nimic nu e real, imaginația va joacă feste, nimic nu se adeverește niciodată așa cum va imaginați.
Luați tratamentul cum va indicat medicul.

| alondrakiss explică (pentru Mindfulness):

Am luat tratamentul întocmai doar că nu am dormit mai deloc...Nu știu ce să fac!? De la 02:00 cu ochii pe tavan sunt! Acum nu lucrez dar trebuie să mă angajez că am un copil de întreținut...

| Mindfulness a răspuns (pentru alondrakiss):

Ia melatonina de la farmacie sau ceva pentru somn și dacă nu merge cere de la psihiatru mizartem o sa adormi ca un prunc mic in câteva minute.

| alondrakiss explică (pentru Mindfulness):

Nu prea pot dormi cu totuși că un prunc că am un copil mic cu care dorm in pat...

| Mindfulness a răspuns (pentru alondrakiss):

Saracuta de tine sad Dumnezeu sa îți de-a multa sănătate! Îmi pare rău sincer, și eu am anxietate foarte serioasa nu pot sa ies deloc aproape decât cu xanax și te înțeleg prin ce treci! Dumnezeu sa îți de-a multa putere și ambiție pentru copilul tau.

| alondrakiss explică (pentru Mindfulness):

Dar lucrați, nu?

| Mindfulness a răspuns (pentru alondrakiss):

Nici nu pot sa ies din casa așa de serioasa e anxietatea mea, daca ies ma face praf, asa e agorafobia. Deci. sunt oameni mai terminați decât tine, tu stai bine încă, nu ai nimic grav. Pot sa ies dar numai cu xanax!
Daca nu aveam anxietate așa gravă îți dai seama că lucram!

| alondrakiss explică (pentru Mindfulness):

Cu ce va întrețineți?

| CucosIulian a răspuns:

Pentru ce ți a dat xeroxat?

| alondrakiss explică (pentru CucosIulian):

Pentru depresie, pentru dezechilibru corporal...