| gamerulmalahios a întrebat:

Sexul opreste cresterea la barbati?
Salut TPU! Am 16 ani si sunt inca in crestere si imi doresc foarte mult sa mai cresc in inaltime. Din acest motiv, evit orice poate sa mi-o opreasca(nu beau deloc alcool, nu pun gura pe tigara, nu neglijez deloc orele de somn, etc). Totusi, avand in vedere ca sunt destul de mare, ma gandesc nu mai e asa de mult timp pana o sa ajung sa fac sex.Dar avand in vedere ca imi doresc mult sa mai cresc in inaltime (si am si sanse) si am auzit ca sexul opreste cresterea, as astepta pana la 18.Pe de alta parte nu sunt sigur daca sexul opreste crestere
Voi ce credeti.Afecteaza sexul cresterea la barbati?
PS-fara raspunsuri de genul esti prea mic sa faci sex

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Cine dracu' te-a minţit? laughing N-are nicio treabă una cu alta. Eu mi-am pierdut virginitatea la 17 ani. Acum am 28 şi 1.97 m.

| Violleta2022 a răspuns:

NU, sexul nu afecteaza cresterea in inaltime!
Cresterea in inaltime este influentata hormonal de sistemul tau endorcin, conform mostenirii genetice de la parintii tai.
Daca ei sunt micuti, evident, tu nu poti sa cresti un plavan!
Un baiat creste pana la 18-19 ani, deci, mai ai cativa ani cand poti sa faci ceva sport, ca sa te ajute sa te dezvolti normal si sanatos, sperand sa influenteze hormonal si cresterea in inaltime.