| LoveMcDreamy a întrebat:

Si daca am apendicita cat de repede trebuie sa merg la doctor? Imi este foarte frica!cryingimi este frica si de operatie cum o sa fie? cat va trebui sa nu fac nimic?sad
Nu mai pot de frica!
Va rog raspundeti-mi!
SUnt disperata!
FUnda!
Trebuie sa nu fac ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anailyn a răspuns:

Si eu am fost operata cand am avut 8 ani. Dar nu te speria, nu este nimic grav, te va anestezia (partial sau total) si va dura foarte putin. Primele zile va fi mai rau ca nu ai voie sa manci ce vrei si te vei misca mai greu insa va trece si te scapi de o grija in plus. Nu faci eforturi mari in primele saptamani pentru a evita durerile dupa o perioada mai mare de timp si ti un mic regim alimentar( fructe fara pielita sau samburi, evita prajelile, etc) insa doctorul de va indruma spre evitarea complicatiilor dupa operatie. Eu te sfatuiesc sa te operezi pentru ca nu este asa de grava aceasta opertie.

6 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Si eu am fost operata in februarie,crede-ma ca am plans de frica pana am ajuns in sala de asteptare,pentru a intra in operatie,am simiti ca ceva m-a intarit,a fost bine, multumesc Lui Dumnezeu, a durat 15-20 min cu tot cu cusut pansat,din cate mi-a zis mama, nu sta, du-te nu o sa ti se itample nimic rau, ba chiar dupa ce te vei opera vei fi fericita ca ai scapat de durer. Bafta draga mea, si fii tare!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi foarte repede. Nu te lasa. Eu nu m-am dus si era sa mor. Daca poti du-te "ieri". Nu sta, te rog. Operatia e o nimica toata. dureaza 10 minute si in trei zile ai iesit din spital. Eu a trebuit sa stau patru luni si era sa mor pentru ca am facut peritonita(s-a spart) si apoi septicemie din care numai 10 % scapa.

| emima a răspuns:

Mergi de urgenta ca poti face peritonita nu patesti nimic este una dintre operatiile cele mai usoare stai linistit/a

| bogdanfree14 a răspuns:

Deci eu te sfatuiesc sa iti pastrezi calmul...dar sa mergi sa te operezi cel mai tare te va durea ca iti face anestezia in cooloana. operatia dureaza intre 30-40 minute nu 10 minute. ce se face in aceasta operatie: se scoate apendicele( apendicele este un mat care il de cand te nasti este nefolositor corpului iar acest mat se umple in timp cu diferite mizerii) sa iti mai spun inca ceva : operatia de apendicita este catalogata ca cea mai usoara operatie din lume. in sala de operatie te va intinde pe masa iti va pune ceva in branula ( branula este un ac cu un capacel care ttil pune in vena ca sa nu te intepe mereu cand ceri calmante) acel ceva este anestezia. si iti va mai pune pe fata un fel de masca in acea masca ai oxigenul. s-ar putea sa iti faca o injectie de incurajare -sa nu te sperii deoarece acea injectie te va ameti foarte mult ( aceasta injectie se face inainte de anestezie) dupa te vei trezi in reanimare sau in salon. ceva FOARTE IMPORTANT: la operatia de apendicita se face rahie ( anestezie in coloana) dupa ce te trezesti capul sa nu til misti timp de 2 - 3 ore atele se vor scoate usor te va duce undeva si va scoate o lama si iti va apuca atele cu o penseta si ti le va taia cu lama. BAFTA!

| Anailyn a răspuns:

Mersi mult:*

| Neimportant a răspuns:

Heeei, calmează-te că nu ţi se întâmple nimic. În timpul operaţiei te va adormi, şi n-o să simţi absolut nimic. Iar când te vei trezi te va durea puţin burta happy dar îţi va trecewinking