| Iulian922 a întrebat:

Simt ca un umar e mai inalt decat celalat si simt si ca coloana e stramba? Puteti sa-mi dati multe informatii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Ai o scolioza, adica o curbura laterala anormal de mare a coloanei vertebrale. Cele mai multe scolioze raspund bine la tratamentul recuperator (kinetoterapie). Ca sa fii sigur de ce forma de scolioza ai, a un bilet de trimitere de la medicul de familie catre Ortopedie. Ortopedul e cel mai in masura sa aprecieze daca e suficient sa faci kinetoterapie sau sunt necesare alte alternative terapeutice (de exemplu purtarea unui corset de corectie).

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Mergi la un medic ortoped că nu este de glumit cu deformări ale coloanei.Aşa cu părerea ne putem da toţi, dar un examen de specialitate este obligatoriu.Multă sănătate şi La Mulţi Ani!

Răspuns utilizator avertizat
| NoOne18 a răspuns:

Du-te la un doctor sau intreabati mama /tatal/etc. daca ai umarul mai inalt si coloana stramba.