| criss23 a întrebat:

Simt ca viata mea nu are sens..am 23 de ani si simt ca nu am nimic.Nu am reusit sa termin o facultate din cauza lipsei banilor, caut de mult timp un job si nu primesc decat promisiuni si nimic altceva.m-am saturat sa ma zbat aiurea..am o relatie care nu mai merge..simt ca clachez si nu am puterea sa fac o schimbare. uneori ma gandesc ca mai bine nu as fi..nu am nimic din ce-mi doresc si am obosit sa lupt.ce pot sa fac sa scap de depresia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Latiffa a răspuns:

Eu, nu provin dintr-o familie bogata, nici saraca, dar ai mei nu m-au ajutat niciodata cu nimic financiar. Am vrut sa urmez o facultatea? am lucrat de noapte pentru a imi platii taxa, pentru imi lua haine, pentru orice mi-am dorit. Am terminat o facultate, am facut o pauza in care am lucrat doar pentru a imi indeplini dorinte mici si pentru a imi trai tineretea. Am 23 de ani ca si tine, si mi-am adunat ambitia si acum dau la medicina. Am pus restul pe locul 2, si invatatul pe primul loc. Am avut si eu, ca orice om deceptii (in dragoste sau cariera), dar pentru orice lucru mi-am dorit am luptat. E greu pana iti aduni vointza, dar daca vrei se poate.
Ca sfat, poti sa iti dau, sa urmezi cursuri de la UE, pentru someri, primesti si o diploma, esti si platit daca nu absentezi si sunt recunoscute in toata Europa. (cauta pe net, asa am procedat si eu)
Incearca sa mergi la sala, sa te preocupi de tine, sa nu asculti melodii triste si sa vezi filme frumoase, iar cand ai un obiectiv de atins, pune-l pe primul loc. Cand te concentrezi pe prea multe lucruri risti sa te pierzi printre ele.

EXISTA O VORBA: FIE CA GANDESTI CA POTI, FIE CA NU POTI: ORICUM AI DREPTATE. Depinde ce iti doresti. Sa poti? Sau sa nu poti?

4 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Ai obosit sa lupti... poate ca nu ai ales tocmai bine terenul de lupta! daca aici in tara nu ai sorti de izbanda de ce nu ai incerca pe afara!? la 23 de ani trebuie sa fi curajos trebuie sa ai curajul acela dat de ( culmea)... faptul ca nu costientizezi chiar cum trebuie la ce te "inhami"! da-o naibii facultate ( au o gramada de fraierisi sunt angajati la KFC sau MC) da-o naibii de relatie! vei mai avea si altele! asa ca stai drept si nu te da batut, continua sa-i faci vietii in ciuda : esti mai puternic decat ea!

| eliaclodia a răspuns:

Vorbeste cu Luna, cu Soarele, cu restul astrelor, daca le stii si le vezi pe cer. E verificat. Cand eram mai rau decat tine, mi-au adus ajutoare.Pasiunea, disperarea si credinta mea fiind atat de mare incat ajutorul principal era mai pasionat de astre decat mine. Incet incet, iti descoperi spiritul si obstacolele dintre el si tine, de s-au aranjat lucrurile spre fundatura.
Vei da in marsarier, pana in fiecare joc de idei si sentimente trecute, intelegand ce n-ai inteles atunci. Daca vrei, poti. Multa rabdare si nu uita, misca sufletul, ridica-l, e prins in ceva. Nu e liber, de aici e deprimarea. Nu e liber si stapan pe propriul destin.
Apropos, am auzit de la cineva, deci e verificat, ca studiul astrologiei l-a ajutat enorm. S-a deschis mai bine calea intelegerii. Dar cartile bune sunt rare. Trebuiesc ceva bani. Misterul, atmosfera, toate iti vor aduce ce iti lipseste, mai mult decat ar aduce un alt om. Insa vei avea nevoia tot mai acuta de oameni intre care sa fie magic, ca intre tine si stele. Si vei visa. Visand, se va realiza, altceva decat visand deprimarea.
Unii oameni gasesc pacea si impacarea la biserica, unde asculta muzica frumoasa, coruri, ori orga si simt ca se linistesc, ca ii lasa tortura in pace un timp.
Toti pe care ii cunosc si au reusit sa schimbe, au adus modificari, dar starea nu a disparut fiind vremuri grele si o lupta continua sa reusesti. Vroiam sa spun ca toti, inclusiv eu, am mers de nebuni pe jos, am facut sport, am urcat pe munte, am transpirat. Nu sta in casa, cand e prea rau.Plimba-te, chiar daca ti-e sufletul greu. Cu cat sufletul se misca mai greu, cu atat e chinul mai mare. Psihicul si fizicul au legatura.

| FantaZEW a răspuns:

Omulte calmeaza-te, viata merge inainte, viata e frumoasa nu mai fi asa pesimist priveste partea buna a lucrurilor, daca te face sa te simti mai bine du-te la un psiholog (fara nici-o gluma ). Sper ca ti-am fost de folos ^^ funda puppy dog eyes?

| Kotomi a răspuns:

Gandeste-te ca viata merge mai departe. Toate trec! Gandeste-te ca va veni un moment in viitor cand iti vei aminti de afirmatia pe care ai facut-o acum ("uneori ma gandesc ca mai bine nu as fi") si iti vei multumi ca nu ai renuntat, pentru ca, la 23 de ani viata are multe sa iti ofere! Nu trebuie sa clachezi din cauza unei relatii care nu mai merge. Daca nu mai merge, inseamna ca va fi mai bine daca o vei termina. Analizeaza-ti partenerul si daca tu consideri ca e doar o problema de moment si ca merita, atunci lupta pentru ca relatia sa se imbunatateasca! Nu renunta sa lupti! Tu esti singurul/singura care te poate ajuta sa treci peste.