| Alina894 a întrebat:

Simt niste intepaturi puternice la o masea. Parca in dinte, sau nerv. E ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Nu e, doar de la intepaturile alea, sa nu incepi sa apesi pe masea cu celilalti dinti, sau alte chestii. Pt ca dupa o sa te doara.

| anutza a răspuns:

Trebuie sa te duci la dentist cel mai profabil ai o carie.
Pentru a-ti da seama loveste-o un pic cu coada de la o lingurita si daca te doare rau e carie happy

| Cccccccccccccorina a răspuns:

Buna,iti spun din proprie experienta ca intepaturile sunt dureri ale nervului dintelui sau maselei. da, este grv.trebuie sa mergi la dentist sa te curete sa-ti puna o substanta care-ti omoara nervul dupa 2-3 zile sau a 2-a zi depinde cand iti spune te duci si iti da jos acea substanta, scoate nervul dar nu te va mai durea dup pune plomba si gataahappysi da la nerv simti ca si cum te-ar durea mai mult de o masea, inclusiv capul

| YoAnne a răspuns:

Du-te la dentist. poti avea o carie sub masea, chiar daca suprafata maselei pare OK.Am patit-o!

| Skittles04 a răspuns:

Acceasi problema am avut si eu, acum 4 zile, mea scos nervul si dupa jumatate de ora iar m-a luat durerea, dimineata am fost la medicul stomatolog sa imi scoata maseaua dar din pacare de acum mi se umfla gingia, aveam abces, si acum ast sa imi treaca abcesul sa o pot scoate. Pentru durere de masea dinti ia urmatoarele pastile ketorol, aulin(pliculet), augmentin(daca apare infectia)

| Nicu_6664 a răspuns:

Da e primul semnal ca urmeaza o durere groazanica de masea si iti recomand sa meri la dentist cat mai repede happy

| Alina894 explică:

Multumesc pentru raspunsuri. da, cred ca am o carie