| anonim_4396 a întrebat:

Simt o presiune la spate intre vertebre aproape mereu si imi trebuie sa imi pusc spatele sprijinindu-ma de pereti sau alte obiecte tari si drepte pentru a elimina presiunea.
Dar din pacate nu se elibereaza doar pentru 5 minute si trebuie sa reiau procedeul din nou.
Dupa parerea mea nu as avea probleme cu spatele sau cu coloana si daca as merge la un doctor mi-ar spune ca sunt sanatoara.
Mentionez ca nu am dureri decat ca trebuie sa il "pusc".

Mai are cineva probleme de genu si stie cum as putea sa rezolv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ce faci, unde lucrezi, care e pozitia ta cand stai pe scaun? Poate nu ai o pozitie buna. Fa niste sport, du-te la un masaj. Si adopta o pozitie corecta, nu o sa mai ai probleme.

| Violleta2022 a răspuns:

Probelma se poate rezolva daca nu ai stat atat de mult pe scaun si la fiecare ora te ridici si incerci sa dai umerii spre spate, ca sa relaxezi musculatura blocata. Dupa 1 saptamana de exercitii, te vei simtii relaxata si mult mai bine, dar trebuie sa te ridici dupa scau la maxim 2 ore si sa incerci saduci mainile la spate si sa faci cateva rotiri de de mijloc pentru destinderea musculaturii ori sa te apuci serios de mers la sala.