| bluesky a întrebat:

Solutii pentru albirea dintilor! Povestiti-mi cum ati reusit, prefer tratamente naturale dar accept si cele medicale.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Este intr-adevar bun bicarbonatul, are dreptate Blackberry1 dar sa nu il folosesti zilnic pentru ca zgarie smaltul. Da rezultate bune si nu este daunator daca este folosit 1 data sau de 2 ori pe saptamana.

12 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Eu folosesc Pasta de dinti BioFresh anti tartru si cu multivitamine si e foarte buna, sunt multumit de ea.Metodele de albire profesionale distrug smaltul dintilor.Este normal ca dintii sa aiba o tenta spre galben nu alb perfect pentru ca aceia au smaltul puternic.Este o chestie pe care au spus-o la "Ce se intampla doctore" si mi s-a parut interesanta.

| ViVi a răspuns:

E faina reteta asta sa pui pe periuta bicarbonat de sodiu cu lamaie adica cu zeama de lamaie storci peste bicarbonat si te speli
e super iti inalbeste dintii foarte bine
bicarbonat de sodiu se gaseste in orice magazin alimentarhappy

| zamy a răspuns:

Iti recomand un kit de albire a dintilor pentru acasa (Crest Whitestrips - il gasesti pe www.albirea-dintilor.com). Eu l-am folosit acum cateva luni si chiar am vazut rezultate bunicele... mi-au dat si o pasta de dinti cadou care este foarte buna :)

Trebuie sa-l folosesti doar juma' de ora, odata sau de doua ori pe zi si in cateva zile o sa-ti dai seama singura de rezultate. L-am mai recomandat catorva prieteni si au avut rezultate foarte bune.

Produsul este fabricat de Proctor & Gamble asa ca mie mi-a inspirat destula incredere :))

Bafta!

| deleuandrei a răspuns:

Eu imi spal dintii dupa orice mincare si incearca si tu si vei vedea dupa putin timp cum vei avea dintii albi si sanatosi

| rastafari_2977 a răspuns:

ViVi a răspuns:
E faina reteta asta sa pui pe periuta bicarbonat de sodiu cu lamaie adica cu zeama de lamaie storci peste bicarbonat si te speli

e super iti inalbeste dintii foarte bine

bicarbonat de sodiu se gaseste in orice magazin alimentar, are dreptatebig grin dar cica si sarea de mare foloseste, iti pui apa pe perie un pic de sare de bucatarie si freci incet, sa nu ti ranesti gingiile, asa se spala lumea pe dinti inainte sa existe pasta de dinti.

| theStar a răspuns:

Albirea dintilor este un proces greu de realizat cu tratamente naturiste si asta pentru ca fiecare avem un anumit ph o anumite structura a dintilor. e in functi de culoarea pielii si a mai multor factori. cat despre alibirea `medicala`. cea cu laser de exemplu nu as recomandao deorece slabeste foarte mult dintii

| Liada a răspuns:

Kapsuna.
dar daca nu-s atunci lamie.
dar nu exagera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spala-te cu bicarbonat de sodiu, apoi cu sare neiodata(intareste gigia si scapi si de o viitoare paradontoza) doftoroaia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Aveam dintii oarecum galbui din cauza mostenirii genetice(asa mi s-a spus la stoma). ma spal de 2-3 ori pe zi, folosesc ata dentara si apa de gura sensodyne. Avand in vedere ca mereu am visat sa-i am albi, am decis sa-mi fac albire dentara la stoma (3-4 sedinte) cu gel. Am facut prima sedinta, mi-a ars oarecum gingiile, ma piscau...am mers la a doua sedinta. Dupa nu am mai avut probleme cu gingiile insa ma dureau groaznic dintii...nu stiu daca cunoasteti durerea aceea cand bei sau mananci ceva f f f rece si simti ceva fulgere prin dinte. groaznic! era durere constanta 2 zile. intr-adevar mi s-au albit aproximativ 2 nuante insa ma gandesc daca sa mai fac sau nu si celelalte 2 sedinte. Va sfatuiesc sa apelati doar la metode naturiste. Nu zic ca acestea nu distrug smaltul, insa probabil nu ca si albirea la stoma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista in farmaciile naturiste un prosu numit Favident e foarte bun este praf care se pune pe periuta de dinti, eu il folosesc de ceva vreme, din cate am inteles si scrie si pe prospect e si foarte sanatos contine calciu. Intradevar ar un gust mai ciudat dar asta este, o dantura frumosa merita sacrificii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista plasturi subtiri, usor de purtat, ofera un ingredient de albire care protejeaza smaltul si care nu va dauna lucrarilor proteice sau obturatiilor cu compozit.Eu personal am aflat de la o cunostita de acesti plasturi, cand ne-a zambit si am ramas toti socati cat de albi ii sunt dintii in urma acestui tratament cu plasturi.Ca urmare mi-am cumprat si eu si prietenul meu plasturi de la Crest Whitestrips, se poarta 1 plastura 30 de min pe zi, este transparent si il poti purta oriunde.Rezultatele va asigur ca sunt pe masura.Incercati si dnv, nu neparat plasturii care i-am folosit noi si vedeti tara de provenienta daca e sua ar fi excelent.In 3 zile ai dintii extraordinar de albibig grin

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute