| salamior a întrebat:

SOMNIFERE!
salut am 14 ani si nu pot sa dormn at wits' end
beau colaa si nu pot s-a ma las straight face straight face straight face
am luat Flonidan si degeaba, vreau ceva m-ati tare!
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Flonidan e un antialergic, nu un somnifer. Ce-ar fi sa nu mai iei pastile total aiurea, cand nici macar nu stii de indicatii si contraindicatii au? La 14 ani orice somnifer iti omoara la greu neuroni si o sa ajungi la 30 de ani retardat mental.

12 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Deci preferi sa devii dependent de pastile decat sa te lasi de un suc cancerigen? Nu cred ca gasesti ceva mai tare fara reteta.

nony
| nony a răspuns:

Nu cred ca vrei sa-ti distrugi creierul si metabolismul, nu? NU MAI LUA PASTILE! Insomniile sunt cauza energiei nefolosite.Trebuie sa faci sport, sa alegi, sa-ti elimini energia.
Orienteaza-te spre un sport care iti place si du-te zi de zi.Asa o sa dormi bustean.
Coca-cola iti distruge stomacul.Este foarte daunator organismului.Asta cu dependenta este doar o stare psihologica.Incearca sa te abtii.Vei ajunge la un punct cad vei lesina pe strada din lipsa somnului.Ai grija de tine

| EUSIATIT a răspuns:

La 14 anul nu e cazu sa iei somnifere si apoi medicamentele pentru asa ceva se prescriu de medic sunt periculoase,, nu mai incerca. dar e bine sa renunti la cola si mai ales la sucurile cu acid in general. Esti fff mic pentru asa pb a insomniilor. Consulta un medic.[pshihiatric ] sincer. e bine sa faci asta din timp. nu e de gluma

| daniDeeDee a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa nu mai bei cola. happy

si eu la fel, inainte, numai cola.cola.cola si slabisem rau si nu dormeam straight face acum m-am lasat... si mi-e mult mai bine. happy

take care!winking

| sweety_9492 a răspuns:

Bea orice suc dar nu cola! ai pus vreo data un fikt de pui intr-un pahar cu cola sa-l lasi o noapte? ia incerca sa vezi cum iti face tie cola fiktul!

| stweety10 a răspuns:

La 14 ani sa iei somnifere nu e bine. Nu exista nu pot exista nu vreau. Asa ca lasa`te de cola, daca ai vointa poti face asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu mai consuma COCA COLA, este o sursă de cofeină și crează o stare de agitație și de aici și problema cu somnul.
Renunță o perioadă la această băutură și sigur te vei simți mult mai bine, lasă medicamentele. Riști ca la 18-20 de ani să fii dependentă de somnifere și viața ta va fi distrusă complet.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea nu te juca cu somniferele, pot creea dependenta, si sunt periculoase.Bea lapte cald inainte de culcare, ar trebui sa mearga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa bei ceva mai tare ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flonidanul are tocmai calitatea de a nu da somnolenta.
Nu mai inghiti tot ce gasesti, s-ar putea sa nu mai dormi intr-adevar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinucidete!

| salamior explică:

Nu pot sa nu beau cola straight face

ce pastile imi recomandati? ( nu cont, cu cu reteta, fara, fac rost happy )

Mersi