| roza a întrebat:

Sora mea este insarcinata in 3 luni si inca de la inceput au inceput sa-i apara ceva ca niste bubite acolo jos si are secretie vaginala chiar si la un minut dupa ce se spala (inainte sa ramana insarcinata nu avea asa) Tin sa precizez ca si mama cand era insarcinata cu ea tot asa a patit si nu s-a intamplat nimic rau. La doctor o sa-se duca zilele astea:-s. Ei ii este frica sa nu patzeasca ceva copilu'sad Este vreo infectie ceva? Sau asa apare la mai multe gravide? Daca se trateaza o sa pateasca ceva copilu'? Daca poate sa-mi raspunda si Brigaela :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Bubitele pot sa fie de la o condilomatoza, pana la o simpla iritatie data de secretia vaginala patologica. Asta nu ii poate spune numai ginecologul, in urma consultului si a analizelor de laborator.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil e o infectie cu Candida. Ea este ceva mai frecventa la gravide fiindca imunitatea locala poate scadea in timpul sarcinii. Daca este intr-adevar Candida, nu se poate trata in timpul sarcinii, dar nici nu va afecta copilul, insa s-ar putea sa fie nevoita sa nasca prin cezariana. E important sa se duca la medic, fiindca poate fi si o alta infectie, eventual una care sa afecteze copilul si care sa se poata trata (e greu de pus diagnostic pe internet).

| doctoru a răspuns:

Secretia este alba, urat mirositoare sau nu? daca nu are nici o astfel de caracteristica, stai linistita e ceva normal(organismului i s-a indepartat lubrifiantul natural si produce altul-babeste explicat). bubitele manaca? ustura? sut rosiii, au puncte albe in varf(asemanator cu "cosurile" dar mai mici)? daca nu, s-ar putea sa fie o iritatie de la lenjerie sau altceva(sapun, prosop, etc). in acesta perioada o sa apara multe modificari in corpul surorii tale.

| kr.mdy a răspuns:

Nu pateste nimic copilul ca e protejat dar trebuie sa foloseasca niste ovule date de medic ca nu e bine sa stea mult timp asa, atunci va dauna.Majoritatea gravidelor fac tricomonas din cauza scaderii imunitatii organismului de la sarcina.

| Alina. a răspuns:

Daca spui ca a patit la fel si mama ta inseamna ca se transmite poate o sa pateti si tu doamne fereste! in orce caz trebuie consulat medicul ginecolog pentru ca poate pun in risc fatul daca se agraveaza infectia.

| claudia_3616 a răspuns:

Nu te preocupa si mie mi s-a intamplat e normal. Cel mai bine sa se duca la dr sa nu piarda lichid