| n1men14 a întrebat:

Sora mea tușește încontinuu și nu este răcită (menționez ca are și astm bronșic) eu mă gândesc ca ar fi alergică la ceva, cu căldurile astea, totuși ce să fac să mai reducă din tuse, chiar tușește încontinuu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

În asemenea cazuri nu se iau tratamente "după ureche".
Trebuie de mers urgent la medicul de familie pentru a lua o trimitere pentru un set complet de analize și de asemenea o trimitere la un alergolog.
Apoi se va stabili tratamentul.
Sănătate!

| Violleta2022 a răspuns:

Ducet-ti copilul urgent la medic, ca poate avea ceva la plamani!

| untu a răspuns:

Sa dai surorii tale sa inghita incet (supt) o lingurita sau doua lingurite de miere de albine de la tara (autentica)! Mierea de albine este un calmant foarte bun, dupa ce se va inghite 1-2 ligurite de mere, tusea se va inceta sa actioneze!

| ioana748 a răspuns:

Tusocalm de la farmacie.
Si ACC ul este bun.
Un antihistaminic ar fi de folos.
Sirop facut in casa cu nuci, ceapa cu foi cu tot si un borcan mic de miere.
Se fierb 10 nuci intregi sparte cu o ceapa mare cu foi Intr un litri de apa pana ajunge apa la jumate. După ce oprești focul se pune mierea. Se bea cate putin de cateva ori pe zi.
Din experiența mea, acestea funcționează.
Bineînțeles ca vizita la medic ar fi indicata.
Sanatate,

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru ioana748):

De acord! Numai să fii atent să nu expectoreze. Dacă expectorează să nu ia nimic să oprească tusea medical. Dar nuci cu miere sună bine!

| ioana748 a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Cred ca este vorba de tuse uscata.
Si totusi, chiar daca este tuse productiva, poate ar putea lua ceva pentru fluidificare. happy
Chiar are super efect siropul de nuci cu miere
happy

| Cipi1212 a răspuns:

Poate fi de la astm sau de la o alergie. Trebuie aflat motivul.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Dacă are astm bronşic se tratează cu inhalații cu steroizi? Sau nu ia niciun tratament? Are vreo alergie? Tratamentul este: să trateze astmul după standard: cu inhalații cu steroizi (inhalatorul roşu) şi cu inhalații la nevoie cu agonişti beta2. Pentru asta are nevoie de o spirometrie (test al plămânilor) şi de reglarea alergiilor cu antihistamine. În felul ăsta nu va mai tuşi.