| CristianCristi789 a întrebat:

Soţia mea a fost operata pe 21 iunie de chist pe ovar a fost externata dar zice ca o doare operaţia puţin, e normal? Ce putem face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este normal sa o doara operatia, o sa o doara cateva saptamini, sa i dea medicul pastile pe care sa le ia cand odoare, sanatate multa sotiei tale ce varsta are?

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este nromal, pana la 3 luni cand se vindeca total rana din interrior, va avea dureri usoare, ocazional.
Sub nici o forma sa nu faca efort fizic, sa nu mearga la plaja, sa nu intre in bazinul cu apa rece samd.
Sexul vaginal interzis pentru 2 luni, dar cred ca asta deja v-a spus medicul ginecolog si protectie cu prezervativ dupa aceea, ca organele interne sa se refaca, macar cateva luni bune.

| Dragobeta a răspuns:

Abia au trecut 3 zile. Putin? Cred ca te menajeaza. O doare rau. O va durea cateva saptamani.
Ea sa mai treaca pe la medic. Macar medicul de familie. Iar tu, ajut-o la treburile case. Mai ales la cele ce necesita efort: aspirator, scos si intins rufe, carat cumparaturi, etc. Si rabda cu sexul pana cand poate ea.