| CristianCristi789 a întrebat:

Soţia mea urmeaza să fie operată, are un chist pe ovar şi medicul i-a zis ca trebuie scos şi ovarul. Ea de când a aflat plânge încontinuu, îi e frică că nu mai poate rămâne însărcinată, cum o pot ajuta? O sa mai poata ramane însărcinată dupa asta? Se va recupera repede? Ce tip de anestezie i se va face? Ea e foarte speriata are 25 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca mai poate ramane insarcinata, chiar si cu 1 singur ovar!
Cat despre anestezie, i se face ceea ce medicul anestezist decide, asta nestiind nimeni pana in ziua operatiei, ca-i in functie de problemele ei de sanatate, alergii samd.

Nu vad totusi de ce atata drama, ca doar nu are cancer si nu moare de la o operatie simpla, doar i se scoate un ovar care este probabil afectat de acel chist si nu mai poate fi salvat, dar viata merge inainte si poate fi foarte fericita daca femeia este sanatoasa.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Consulta un specialist in fertilitate inainte de operatie. Asa fara sa stii situatia, ma refer, doar pe ce ai intrebat tu, teoretic, femeia mai are inca un ovar, care va fi functional in continuare.

Asta e asa teorie, cel mai indicat e sa mearga la un speciliasit in feritilitate, ala ii face ceva teste, poate sa va dea un raspuns mai bun decat gasesti pe aici, ori va spus doctorul care vrea sa o opereze.

Ori chiar daca asta cu operatie e speciliast, nu-i rau sa mai ceri si parerea altui specialist.

In mod normal, la orice operatie nu simti nimic, fac aia anestezie logic, nu te taie careva pe viu.
Dupa o sa fie in regula, nu este o operatie care sa implice membre, sa spui ca dureaza mult timp recuperarea, ori mai stiu eu ce organ de asta vital.

Este bun sa consultati un specialist in fertilitate, ala analizeaza mai bine si face mai multe teste, analize, in sensul asta am spus, e mai bun decat un ginecolog, sau mai stiu eu un chirurg.

Cum am spus teoretic chiar si practic, daca pierderea unui ovar a fost un incident, un accident, adica daca nu-s ceva complicatii, ceva cum sa le zic probleme in zona genitala, atunci o femeie poate sa ramana insarcinata si sa faca copii fara probleme.

De aia este bine conultarea unui specialist in fertilitate, ala vede daca is probleme, adica nu doar la acel ovar, poate sa isi dea seama de ceva afectiuni, care ar putea sa apara si mai tirziu sa afecteze si celalalt ovar.
Despre asta este vorba, iar daca a fost un accident ca acest ovar a patit ceva, la fel va spune ca o sa fie ok, va putea avea copii si ce va mai spune respectivu.

Bafta si sper sa fie bine, sa fie doar ceva usor.

| Sophieka a răspuns:

Sa mearga si la alti medici pentru alte pareri fara a spune ce i-a zis medicul anterior.

| LaviniuA a răspuns:

Din cate stiu eu, femeia are 2 ovare, si ambele produc ovule.

Oricum, ar fi bine sa ceara mai multe opinii de la medici.
Daca medicul nu i-a explicat legatura dintre operatie si fertilitate, zic ca ar fi bine sa mai caute inca unul.

Si chill ca suntem 8 miliarde... si chill ca unii fac cate 10 copii. deci copii vor fi mereu pe lume.

| Konstantinos99 a răspuns:

Asa e de la Dumnezeu, tu dai speranta ca nu are si raspunsul e clar calea cea mai buna este sa infiati. Puteti merge la un duhovnic sa cereti sfat. Ea ca ea dar pe termen lung problema asta va veni pe tine sa te ti bine de ea si sa nu va lasati!

| 1onur a răspuns:

Eu a-și prefera sa am toți copiii din lume să fie ai mei decât să am unul și să fie al meu.

Mai bine înfiați unul sânt o grămadă de copii nevinovați aruncați în plasamente in creșă o grămadă de copii nevinovați care nu le pasa de părinți lor de ei și ei cresc între pereți a-ți face mult mai bine dacă ați înfia unul eu îmi doresc să înfiez un copil sa am grijă toată viața mea de el da nu-mi da voie statul trebuie sa fiu însurat și nu vreau să mă însor.