| Monica000 a întrebat:

Soțul meu are nevoie de sânge, eu am aceeași grupa de sânge ca el și medicul a zis că sunt compatibila cu el. Chiar vreau să donez pentru el dar am câteva întrebări.Cum va fi procedura? Va durea ceva când voi dona sânge pentru el? Nu e cam ciudat să donez fiind soția lui? Se va schimba relația noastră dacă îi donez sânge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Tu doneaza sange pentru om si te mai gandesti la bazaconii mai tarziu.
Nu ti se intampla nimic, faci un lucru bun.

| adryang78 a răspuns:

Procedura nu este dureroasă. Simți doar o mică înțepătură. După aceea, te vei simți un pic amețită și vei avea nevoie de alimentație mai consistentă ca de obicei, dar nu este vreo procedură ieșită din comun.
Sincer, nu mi se pare ciudat să donezi sânge pentru soțul tău, chiar deloc. Este un gest foarte frumos, făcut din dragoste, iar dacă va schimba cu ceva relația voastră, asta va fi doar în bine.
Sănătate multă!

| Madaxo97 a răspuns:

Procedura va fi așa : te așează pe un scaun sau un pat, îți bagă un ac în venă pentru a putea extrage sângele într-o pungă, acest procedeu nu doare deloc, nu simți nimic, posibil să îți zică să ți pumnul strâns pe parcursul donării pentru a crea o ușoară presiune să se scurgă mai bine sângele. Durează câteva minute în funcție de cât sânge îți ia.
Nu este ciudat să donezi fiind soția lui, și nu vi se schimbă nici relația, nu deveniți rude de sânge sau ceva, doar o mică parte din sângele tău se amesteca cu al lui, atâta tot.

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă nu ți-e frică de ac te descurci.

| Torrpi a răspuns:

Ciudata este intrebarea ta!
Te doare cand faci sex? Exact atat are sa te doara si cand iti va lua sange.
Ciudat ar fi sa nu-ti ajuti sotul.
Cum sa-ti schimbe relatia? Sau tu urmaresti altceva, ascunzi alt lucru in intrebarea asta.
Si de fapt, sangele tau nu trece direct in corpul lui. Este intai analizat pentru boli. Apoi prelucrat si in final folosit. E posibil ca el sa primeasca sange de la altcineva, iar sangele tau sa completeze stocul.