| anonim_4396 a întrebat:

Sotul meu are o ciuperca la picioare. Ce sa fac sa nu ma molipsesc si eu? De exemplu, mereu ma gandesc ca poate iau din cada (chit ca fiecare isi spala cada dupa ce face baie) ce ma sfatuiti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa-ti tratezi sotul, sa fierbi cearsafurile si prosoapele lui dupa fiecare folosire (adica zilnic), sa speli cada cu Domestos dupa fiecare utilizare.

| micurutza2005 a răspuns:

Deci daca el o are poti foarte simplu sa o iei si tu din cada la dus, pentru ca posibil sa o fi luat si el la fel din bazine sau stranduri etc.asa ca depinde de care e trebuie sa mearga la dermatolog de ciuperci se scapa foarte greu si de fiecare data la o scadere a imunitatii raceli etc ea poate sa gaseasca teren propice sa revina in activitate, de aceea se iau tratamente antimicotice periodic sa zic o data pe luna pentru a nu i mai da sansa sa se refaca si oridecate ori ia antibiotice iar se iau si antimicotice pentru ca antibioticele o pot reactiva acea ciuperca, deci trebuie sa se intretina dupa ce scapa de ea pentru a nu se reface cand are posibilitatea poate sa se dea cu lamesil dar trebuie dermatologul sa vada ce tip de ciuperca e sa dea trat. exact. ce poti tu face pentru tine:de fiecare data cand face dus sa speli vana cu domestos bine, apoi cand faci tu dus obligatoriu sa faci cu slapi ca sa nu iei contact cu vana unde a stat sotul de recomandat dus nu baie pentru ca ciupercilor le place apa si asa se inmultesc deci repede dus si iesiti afara din vana.sa desinfectezi ciorapii sotului la fiecare spalare obligatoriu prin fierbere cateva minute sau prin calcare cu calcatorul pentru ca asa nu dau sansa ciupercilor sa se impregneze in tesatura ciorapilor, pantofii iar desinfectati cu spirt sau solutii antimicotice pentru picioare sau pantofi, sa nu stea ud transpirat la picioare sau in pantofi de cauciuc multa vreme, daca se poate pantofi de piele sa poarte sa poata respira piciorul in timp ce e incaltat, nu tenisi, adidasi.si sa aiba tot timpul prosopul lui etc pana se vindeca cel putin dar mare grija cum se intretine dupa pentru ca am spus poate sa reapara in conditii optime sa se poata dezvolta din nou.

luciana
| luciana a răspuns:

De la farmacie poti lua pentru. sotul tau LAMISIL ( unguent ), cu care se va unge dupa fiecare spalare si uscarea picioarelor, mai ales intre degete; apoi aplica un strat subtire de unguent Lamisil si dupa ~15, 20 de minute acesta va intra in piele, repetand zilnic ~ 2 saptamani, cred ca se va vindeca, insa cel mai bine, ar fi sa mearga la Dermatologie ( pentru tratamentul cel mai corect si sfaturile cele mai competente ), cu buletinul si cu un bilet de trimitere de la medicul de familie. Sanatate maxima, Lucien.

regis
| regis a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa il scapi si pe el. Incercati cu Lamisil, iar daca nu scapa, sa consulte un dermatolog.
Nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme, este putin probabil sa ti se transmita si tie doar prin faptul ca ii calci pe urme (la propriu).

| vilmaristul a răspuns:

Mergi cu el la un medic!

| ChibiRose a răspuns:

Sa dezinfectezi locurile pe care se asaza el cu picioarele cu substante speciale de la farmacie si sa-l duci la doctor sa-i dea tratement sa-i treaca ciuperca, desi am auzit ca nu e prea molipsitoare!
Kisses!

| pisoias a răspuns:

Ciuperca despre care vorbesti nu se transmite decat daca se imprumuta incaltamintea sau sosetele si banuiesc ca nu practici asa ceva.In apa calda microbul moare dar spre siguranta ta poti folosi un dezinfectant.