| gabriellas a întrebat:

Sotul meu are ochii rosii. Poarta ochelari si isi pune din cand in cand lacrimi artificiale. Insa ochii ii sunt in continuare rosii. Ce-mi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Un control la oftalmologie. Avand in vedere ca ochii pot fi rosii din mai multe motive cel mai bine poate sa decida un medic specialist. Daca vi se pare o problema minora sau este usor de recunoscut dupa simptomatologie puteti sa cititi mai multe despre asta:
Cauzele aparitiei rosetii ochilor pot fi diferite. Posibil sa fie o simpla iritatie, dar pot exista si cauze medicale mai grave. Ochii rosii apar de obicei din cauza iritatiei vaselor de sange de pe suprafata albicioasa a ochiului, numita sclera.
Acest lucru se poate intampla din cauza aerului foarte uscat, a expunerii indelungate la soare, din cauza prafului, a contactului cu un corp strain, a unei infectii sau a unei reactii alergice.
Exista insa si boli al caror simptom este roseata ochilor. Conjunctivita si blefarita sunt doar doua dintre acestea. De aceea este recomandat sa te duci la un doctor specialist care sa-ti spuna daca este vorba de o alergie usoara sau nu si sa-ti prescrie un tratament corespunzator.
Daca porti lentile de contact trebuie sa fii foarte atenta. Roseata ochilor netratata poate avea consecinte grave si este posibil sa fii obligat sa nu mai porti lentile.
Tratamente pentru ochii rosii
Cel mai adesea va vor fi recomandate picaturi. Este important sa mergeti insa la medic pentru a afla care sunt cele mai indicate. Exista cateva reguli de care trebuie sa tineti totusi cont, indiferent care sunt picaturile recomandate.
De exemplu, este foarte important ca picuratorul sa nu intre in contact cu ochiul. De asemenea, este mai bine sa folositi picaturile inainte de culcare.
In acest fel, ele vor avea o perioada mai lunga in care sa patrunda in ochi. Aplicati picaturile pe pleoapa inferioara, incercand sa nu clipiti cand faceti operatiunea.
DE URGENTA
Duceti-va la doctor daca:
> Ochii tai sunt rosii de mai mult de una-doua zile
> Te dor ochii sau nu vezi bine
> Te-ai lovit cu ceva in ochi
> Ochii sunt sensibili la lumina
> Iti curg ochii
Adresa unde poti vedea mai mult
http://sanatate.rol.ro/art/3272-0-Spune_adio_ochilor_rosii.htm
http://forum.7p.ro/Default.aspx?g=posts&t=3874
http://www.netmedic.ro/forum-medical-intrebari/97/Ochi-rosii-cu-secretii
http://www.healthy.ro/......ivita.html

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai doua solutii 1. pune-l sa curete ceapa, nu o sa mai aiba nevoie de lacrimi artificiale sau 2. spune-i ca i-ai busit masina.

| stardeea a răspuns:

Visine, de la farmacie.

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Vizita la stomatolog.
Si, btw, Visine e cea mai proasta solutie - pe termen lung, ataca ochiul.

carla
| carla a răspuns:

Un control al medic poate are conjunctivita sau altceva.

| devine a răspuns:

incearca cu Opatanol (picaturi impotriva conjunctivitei alergice) sau cel mai bine, hai cu consultul happy conjunctivita alergica: ochi rosii, mancarimi, eventual secretie mai ciudata si cat de cat abundenta la nivel ocular, senzatie de nisip in ochi. conjunctivita virala/bacteriana: secretii foaret abundente, ochi foaret foaret rosii, dureri perioculare, vedere in ceata. nu stiu ce intelegi prin ochi rosii, pentru ca ar pueta sa fie si dinc auza unui capilar spart la nivel ocular. dar eu mizez pe conjunctivita alergica. bafta

| VainHope a răspuns:

Spune-i sa numai fumeze iarba laughing...