| petreelenadaniela a întrebat:

Sotul meu are probleme cu stomacul, dupa ce mananca orice merge la toaleta, nici la medic nu are timp sa mearga, ma puteti ajuta cu un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da te ajut eu sufar de colon iiritabil, boala asta incepe in etajul superior, se imbolnaveste intai vezica biliara (pietre mail nisip ), nefunctionand nu sterilizeaza si anuleaza sucul gastric, se imbolnaveste si stomacul, treci peste asta si sucurile acelea nestrilizate si cu cantitate mare de acizi afecteaza intestinele subtiri si intestinul gros (colonul ), eu am inceput asa : 2 mese orez pe zi chiar trei in prima faza, fara nimic altceva, la doua zile se introduce carne fiarta numai de vita, atat inca doua zile apoi cand nu mai exista scaune proate se incepe prin introducere de legume la gratar dar portii mici inglobate in orez impreuna cu carne si branza telemea nu foarte sarata, apa fiarta si racita (pe tot parcursul regimului eu imi luam in sticla la job ), sa stiti ca eu am facut tratamente peste tratamente pana la urma mi-am urmat propriul regim num ai asa a mers. Poate face o colonoscopie dar o sa se vada un colon iritat probabil un polip sper sa nu fie asa. Daca scaunul va prezenta snge trebuie neapaat facuta colonoscopia, se poate face la urgenta nu neaparat cu trimitere de la medicul de familie, atunci cand este o urgenta.

10 răspunsuri:
| lora_9285 a răspuns:

Posibil sa sufere de o enterocolita acuta. Sfatul meu este, sa se prezinte la medic neaparat.Pt ca, in urma eliminarii materiei fecale foarte frecvent ajunge la deshidratare.Si cu cat ramane netrata cu atat se complica situatia.Sa-si faca timp pentru ca, sanatatea este pe primul loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze nu era vorba de anularea sucului gastric si ponderarea lui in asa fel incat sa fie trimis mai departe in intestine.

| rozalia25 a răspuns:

Merge sa vomite sau sa faca treaba mare? Idee e sa bea niste bitter suedez pe stomacul gol, si niste ceaiuri depurative, probabil e o infectie pe sistemul digestiv. Si sa tina regim:paine prajita, ceai si cartofi fierti vreo cateva zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@rozalia nu merg cartofii fierti la diaree ci orezul fiert si carnea fiarta.

cami
| cami a răspuns:

+morcovi, paine prajita, furazolidon, orez.

cami
| cami a răspuns:

Si menta.

| NoMore a răspuns:

Poate nu cu stomacul e problma. Poate avea un intestin iritabil... o diaree cronica... sau poate e doar o infectie. Sa nu mai manance, sa bea dor lochide si sa ia IMODIUM. 2 in prima priza, apoi cate una dupa fiecare scaun. Asa va putea merge la un gastroenetrolog. Sanatate!

| magda_1944 a răspuns:

Daca este vorba de diaree trebuie neaparat regim alimentar si anti diareice, daca acest lucru se intampla dupa o stare gripala se poate sa fie nevoie de un tratament cu antibiotice, in schimb daca vomita poate fi vorba de un ulcer, indiferent de caz trebuie sa-si faca timp pentru a consulta un medic.Multa sanatate!

mariana
| mariana a răspuns:

Sunt ceaiuri de coada racului, talpa gastei, sunatoare, menta, fiecare separat are menirea de a dezinfecta tarctul digestiv si de a opri diareea. Mai exista un produs din afine numit "Eridiarom" care se fabrica la Cluj Napoca si este foarte bun si poate fi administrat imediat dupa fiecare masa. Este necesar sa observe datorita caror mancaruri, scaunul devine diareic si atunci acele mancaruri trebuie evitate. Mai este si "carbune medicinal" care ajuta la eliminarea balonarilor si vindecarea diareei. Se pot incerca aceste solutii insa opinia mea este aceea ca, sotul tau sa mearga la medic si sa i se faca investigatii, pentru ca aceasta afectiune trebuie tratata. Din observatiile proprii am constatat ca, "argila" este un bun remediu pentru inlaturarea diareei sau a simptomului de colon iritabil si vei vedea ca o sa va ajute.
Va doresc la amandoi sanatate multa si daca vrei anumite detalieri, poti sa-mi trimiti un mesaj privat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna seara, ma confrunt cu aceeasi problema ca cea a sotului dumneavoastra. Imi puteti spune va rog cum a reusit sa se trateze?