| Adrian_Paraschiv_1993 a întrebat:

Spunet-imi si mie cum se ia magneziu cu vitamina b6 ca mi-a zis doctoru sa iau magneziu cu b6 si a fost matusemea la farmacie si a loat de 20 lei bani toti... 1 capsula pe zi cate zile sa iau si mereu? dau Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să scrie pe cutie. Doza zilnică recomandată de magneziu e de 67 miligrame. Doza zilnică recomandată de B6 depinde de vârsta ta. Dacă te-ai născut în 1993, îți sunt recomandate 1, 3 miligrame. Nu e un lucru prea deștep să cumperi orice produs de la farmacie, verifică câte miligrame de Mg/B6 conține o pastilă. Dacă vrei să iei capsule care conțin ambele substanțe, eu nu îți recomand, pentru că de obicei o pastilă îți acoperă doar cam 70% din nevoia ta de Mg, și conține de patru ori mai mult din vitamina B6.