| TheSpiders a întrebat:

Spuneti-mi 5 reguli de egiena ale inimii va rog! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iInfinityDarkness a răspuns:

-Evitarea exceselor:zahar, sare, grasimi rele, sau consumul excesiv de alcool
-Consumul variat de:grasimi bune, carbohidrati, proteine, vitamine, minerale si fibre
-Asigura-te ca ai 3 mese pe zi:Pentru un bun aport de energie avem nevoie de 3 mese pe zi, deoarece daca evitam prima masa sau a doua o sa iti fie foarte foame cand insfarsit o sa iei prima masa. Funda?
-Trebuie sa iti mentii greutatea in limetele sanatoase:iti poti calcula indicele de masa corporala aici ca sa vezi daca greutatea ta este:sub cea normala, normala, peste cea normala sau chiar obezitatea: http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html
-Trebuie sa faci miscare in mod regulat pentru a mentine circulatia sangelui,o alta metoda importanta pentru o inima sanatoasa
-Evitarea fumatului:tigarile sunt un factor deosebit de grav,care afecteaza in special sistemul nervos,inima, sistemul circulator si altele
-Invata sa te relaxezi:stresul este un factor care afecteaza foarte mult sistemul nervos si inima, asa ca incearca sa iti stapanesti emotiile la aflarea unei vesti rele.
-Verifica-ti sanatatea inimi, consulta un medic cartiolog, fa-ti analize cardiologice.
Mi-a facut placere sa te ajut scriind asa de mult. Funda?