| XTreme00 a întrebat:

Spuneti-mi niste leacuri babesti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| obsercvayr a răspuns:

Leacuri babesti pentru acneee

1. Se pune-i cantităţi egale de suc de lămâie si trandafiri pe vată pentru o jumătate de oră şi apoi trebuie să se spele, rsă se repete această acţiune pentru 15 la 20 de zile.

2. Să se pună apa cu esenta de otet de mere şi rece într-o oală.Se pune un prosop pe cap se apleacă şi se inspiră.

3. Se bea suc de morcov sau de suc de castravete in fiecare zi.

4. Se coc fulgi de ovăz şi se pun pe fată, cinci zece minute, apoi se spală faţa.

5. Dacă este posibilă alimentarea zilnică cu o cantitate de 30 mg pe zi de zinc, va ajuta la reducerea acneei, din cauza efectului său asupra hormonilor din organism.

Leacuri pentru durere de cap

1. Să se frece fruntea cu o jumătate de lămâie.
2. Să se mânânce între 10-12 migdale, effect egal cu 2 aspirine.
3. Se amestecă două linguri de oţet de cidru de mere cu 2 linguriţe de miere şi un pahar de apa si se bea în sorbituri mici.
4. Se pun comprese reci pe frunte punând în acelaş timp picioarele într-o baie de apă caldă
5. Se pun felii de cartofi pe frunte, se leagă cu o eşarfă sau o batistă şi se odihneşte culcat o jumătate de oră

Leacuri pentru durere de dinti

1. Se pune un cîţel de usturoi cu sare pe dintele infectat. Acesta va alina durerea şi uneori vindeca
2. Mestecarea de ceapă crudă, nefiartă, timp de 3 minute ucide bacteriile din gura
3. Se mânânca lamâie care este cunoscută ca o sursă de vitamina C, protejeaza contra; cariilor dentare, pierderea dintilor si sângerarea gingiilor.
4. Să-şi pună pe dinte vată înmuiată în arak sau coniac.
5. Se pun cîteva frunze de oregano intr-o cana de apa clocotita, se ţin timp de 5 minute şi se face gargară.

Leacuri pentru durerii de spate

1. Masaj spate cu ulei de mentă.
2. Baie cu apă caldă.
3. Să se mânânce migdale zilnic.
4. Să se facă extensii zilnic.
5. Innot zilnic.

Leacuri pentru colesterol

1. Sa se mânânce o mulţime de anghinare.
2. Să se consume zilnic o cească de nuci.
3. Să se pregătească un ceai de plante cu 4 cesti de apă clocotită. Se adaugă 2 linguri de miere si 3 lingurite de scortisoara si bea in timpul zilei.
4. Se mânâncă cca 2 mere în fiecare zi.
5. Băutul de două ori pe zi a uniu ceai de rozmarin.

Leacuri pentru febra

1.Se mănâncă două linguriţe de miere naturală, în fiecare zi, incepand cu două luni înainte de începerea sezonului febrei fânului, Se poate îmbunătăţi semnificativ situaţia sănătăţii.

2. Pentru a uşura dificultăţi de respiraţie, trebuie să apăsaţi pe punctual 5 Akofrasura (o combinaţie de masaj cu palma şi unghia - Shiatsu & Acupunctură) pe, numit un "colon 4". In continuare este prezentată o explicaţie a acestui punct: Folositi degetul mare si degetul aratator de la mana dreapta pentru a se presa pe ambele laturi ale ţesuturilor moi Carat este situat între degetul mare şi arătătorul mâinii stângi. După câteva secunde, schimbarea rolurilor între mâini. Se repetă acest proces de mai multe ori. Este important să subliniem că acest tratament este periculos pentru femeile gravide!
3. Nas înfundat – Se gătesc coji de grapefruit, lămâie sau de portocale, inclusiv coaja interioară în vin de miere (prus din apă, miere şi drojdie), până când cojile devin buretoase. Trebue să se amesteca din când in când. Nu trebuesc gătite prea mult timp, cu excepţia cazului în care doriţi să obţineţi coji de citrice zaharisite. Trebue să se mănânce-o singură bucată imediat după ce apar simptomele, şi o singură bucată, la culcare, în perioada în care corpul e bolnav de corpul febra fânului. Substanţele găsite în coajă interioare şi exterioare sunt utilizate ca anti - inflamatorii şi ajută uscarea membranele mucoase.
4. Se recomandă să se ia două capsule de urzica (Urtica dioica), o dată la 15 minute în timpul atacului, şi imediat după aceea de se continuă a sa lua 1 capsulă de patru ori pe zi, ca tratament preventiv.
5. Bea sirop!

Leacuri pentru sughituri

1. Să se bea un pahar din zece sorbituri, încet, una după alta.
2. Să se deschide cutia în care se ţine piper negru şi se ţine sub nas, se inspiră de mai multe ori. Sughiţul trece imediat.

3. Să se mănânce o jumătate de linguriţă de zahăr. Dacă sughiţul mai persist se mai ia o jumătate de linguriţă.

Doar astea le stiu. Funda?

| XTreme00 explică (pentru obsercvayr):

E cel mai complex raspuns pe care l-am vaut vreodata.Multumesc mult!

| XTreme00 explică (pentru XTreme00):

Vaut adica vazut cu scuzele de rigoare.

7 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Ce te doare, XTreme00?

| XTreme00 explică (pentru Mihaela1964):

Imi trebuie la dirigentie pentru scoala.Nu am nimic.

| Mihaela1964 a răspuns (pentru XTreme00):

In categoria leacuri babesti intra :baie cu apa fierbinte cu sare la picioare, daca esti racit, gargara cu apa sarata pentru dureri in gat, inhalatii cu fum de malai pentru nas infundat.De cele mai multe ori functioneaza la fel de bine ca si medicamentele. Sper c-ai adunat destul material pentru tema de la dirigentie.Bafta!