| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi va rog,daca am depistat ca sunt gravida, ce as putea face fara ajutorul medicilor, ca sa scap de copil..inca nu stiu daca sunt, dar am foarte mare frica de asta.si problema e ca mama nu trebuie sa afle nimic despre asta.sunt foarte stresataa, si nu pot face nimic toata ziua, ma gandesc doar la asta. ajutati-ma va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând să te CALMEZI şi să te LINIŞTEŞTI, că NUUU eşti însărcinată ( ţi-am răspuns şi la cealaltă întrebare, dar acum o să fiu mai EXPLICIT )!

Dacă vrei să fi absolut SIGURĂ că nu ai rămas însărcinată FACI următoarele :

Te duci la farmacie şi cumperi 2 ( DOUĂ ) teste de sarcină ( deci NU unul, ci 2, ca să fiii SIGURĂ şi să te calmezi odată ), teste tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

Chestia asta NU au cum s-o afle părinţii/mama, cu condiţia să le ascunzi BINE ( să nu le laşi la vedere, să le găsească )...

Apoi, NU le faci pe ambele în aceeaşi zi - primul test îl faci în dimineaţa următoare, iar cel de-al 2-lei îl faci DUPĂ alte 3 zile ( tot dimineaţa )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Vei vedea că acel test va ieşi NEGATIV, dar pentru "liniştea" ta sufletească VEI face şi cel de-al 2-lea test DUPĂ alte 3 zile - test care va fi, la rândul lui, NEGATIV - şi astfel te vei CALMA!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri ( eventual alte metode de contracepţie, etc ), nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Multumesc din suflet.:*

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere ( pentru puţin; sper să te linişteşti, că nu e nici o problemă, DOAR te-ai speriat )!

Toate cele bune!

29 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Din cate am inteles, ti a venit menstruatia dupa ce ai facut sex, deci daca ai avut o menstruatie normala ca de obicei, poti sa stai linistita din toate punctele de vedere si fara sa stie nimeni, ia ti un test de sarcina chiar azi sa te linistesti un pic ca esti chiar stresata pe tema asta dar sincer eu sunt sigura ca nu ai ramas

| anonim_4396 explică (pentru mona):

Mersi de sustinere.:*:* chiar am nevoie de asta.:*

| mona a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere dar chiar nu cred ca i cazul sa ti faci griji, sa fiu in locul tau as fugi chiar acum la o farmacie sa iau un test de sarcina

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU ţi-ai refăcut setările profilului, aşa cum precizam EU!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului ( că nu mă lasă să-ţi dau mesaj privat şi NU pot să-ţi răspund la mesajul trimis ) - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Încă NU ţi-ai refăcut setările Mesageriei, aşa cum precizam EU!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului ( că NU mă lasă să-ţi dau mesaj privat şi NU pot să-ţi răspund la mesajul trimis ) - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

Sau trimite-mi, prin mesaj privat, ID-ul tău de Mess - şi vb acolo...

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Dar tu nu te-ai gandit la chestia asta inainte sa te arzi?
Si daca ai avea acum copil, te vei invata minte?
Vezi ce patesti daca nu esti cu capul pe umeri si pui botul la orice prostovan? Eu daca eram in locul tau, lasam baietii o perioadawinking.

| i86e2 a răspuns:

Calmeaza-te, fată. Dacă îți întârzie menstruația, poți să faci un test de sarcină. Dacă testul de sarcină iese pozitiv, bănuiesc că va trebui să avortezi, dacă nu-l vrei. Chestia asta se face la spital, nu ai ce să faci. Nu cred că trebuie să afle părinții tăi chestia asta. Dacă s-a spart prezervativul sau s-a întâmplat foarte recent chestia asta, există pastile de a doua zi, care am impresia că se pot lua în termen de 3 zile.

| ℓσνє a răspuns:

Odata si odata, parintii tot vor afla. Si singura sansa e avortul. Fara ajutorul medicului, nu poti.

Bafta!winking

| Criiistinutsa a răspuns:

Cati ani ai?
Depinde cand ai avut contactul sexualthinking Stii ca in 24 d ore maxim de la contact poti lua pastila d a2a zi.
Daca nu, altceva nu ai ce face, decat avort. Conteaza varsta tathinking Daca ai sub 15 nimeni nu-ti face avort in Romania, foarte rar cu acordul parintilor. Si sub 18 ani nu faci avort fara un parinte, o ruda...

| anonim_4396 explică (pentru Criiistinutsa):

Am 16 ani..contactul s-a intamplat acum 3 saptamani. dupa asta mi-a venit menstruatia, si nu s-a spart prezervativul, parca a fost totul in regula.dar am o frica de-mi vine sa mor..sunt foarte stresata.

| Criiistinutsa a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistita, nu esti insarcinata!
Poti cumpara totusi un test de sarcina. Dar nu are cum, daca ati folosit prezervativ, ti-a venit si menstruatia, stai fara grija!
:* Asculta-ma pe mine! Esti binebig grin

| anonim_4396 explică (pentru Criiistinutsa):

Off Doamne, sper sa fie totul in regula,. problema e ca mama are foarte mare incredere in mine, si daca mi se intampla ceea de ce ma tem, nu-mi inchipui ce ar putea face, plus la toate mai sunt si rudele care au sa ma manance toata viata..off..Doamne ajuta-ma sa fie totul bine.sadsad

| Criiistinutsa a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti intr-o relatie? El cati ani are?
Stai linistita, esti bine!

| Tsunade99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca nu s-a spart prezervativul si ti-a venit si menstruatia nu esti insarcinata. Nu are cumwinking. Totusi ai putea cum spune si @Cristinutsa sa iti faci un test de sarcina ca sa stai linistita. Dar de ce crezi ca esti insarcinata daca nu s-a rupt prezervativul si ti-a venit menstruatia?

| i86e2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești paranoică, ți s-a spus și pe cealaltă întrebare că nu ești însărcinată, ce vrei de la noi? Dacă vrei neaparat, ia-ți un test de sarcină și gata, ești incredibilă. Poți să-ți iei mai multe teste de sarcină, ca să fii super sigură.

| ElizaSun a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai tremura! Eşti OK! Nu eşti însărcinată.

Răspuns utilizator avertizat
| erema a răspuns:

Un copil este o responsabilitate mare. Te rog, gândeşte-te. Sărmanul copilaş nu e vinovat cu nimic... Eşti convinsă că nu există o altă soluţie? Un avort te va marca toată viaţa.

| anonim_4396 explică (pentru erema):

Da,stiu ca e o mare responsabilitate.(((( dar ce as putea face daca am doar 16 ani..inca sunt proasta.((((

| erema a răspuns:

Calmează-te, cumpără-ţi un test, fă o rugăciune. Spune-ne şi nouă, dupăbig grin

| SSSOMG a răspuns:

Nu esti insarcinata daca ti'a venit menstruatia si v'ati protejat. cred ca toate fetele au frica asta cand isi incep viata sexuala. stai linistita ca nu estihappy

| anonim_4396 explică (pentru SSSOMG):

Mersi mult la toti pentru sustinere..va pup.:*:*

| ElizaSun a răspuns:

Dacă nu au trecut 72 de ore de la act poţi lua anticonceptionale. Ar fi recomandat să le prescrie un medic, dar altă rezolvare nu găsesc pe moment.

| RocketMen123 a răspuns:

Depinde... Cati ani ai?

| honeybush a răspuns:

Draga Anna. In primul rand va trebui sa iti iei un test de sarcina ca sa te asiguri ca esti intr-adevar insarcinata. Daca esti insarcinata si nu vrei sa pastrezi copilul, cel mai bine ar fi sa mergi la medic sa vorbesti cu el despre ce anume ai putea face in continuare. Totusi, daca exista posibilitatea, e de preferat sa vorbesti cu parintii tai despre aceasta problema. Ei ar putea sa te sustina in acest proces. Dar iti sugerez sa nu incerci metode "alternative" pentru ca ar putea sa fie periculoase.