Întrebare recomandată | caty221 a întrebat:

Spuneti niste simptome care arata ca iti va veni ciclul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La prima menstră poate păta chilotul cu o culoare maronie, una - două picături și menstra propriu zisă să te instaleze ori în prima lună ori la 6 lună mai târziu și chiar un an.
După ce se instalează, poate apărea sindromul premenstrual: tensiune sâni (devin mai tari și sensibili la atingere), dureri de cap, agitație, poftă de dulce, etc.
Acum depinde de fiecare fată, poți avea semne menstruale fie să nu ai nimic, vine brusc și gata.
Pa, pa.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

90% din fete NU au simptome inainte de prima menstruatie. In afara de secretia vaginala care apare inaintea menstruatiei cu 1-24 de luni, in rest nu sunt realmente simptome.

| mona a răspuns:

Simptomele difera,teoretic ar dureri de burta[crampe]dureri de cap,iti cresc sanii [daca e pentru prima data]iti ies cosuri,ai o stare de nervozitate, esti mai sensibila, te simti balonata, secretie vaginala, etc

| ZEU93 a răspuns:

Cu raspunsul la intrebare te-au ajutat ceilalti, te ajut eu cu romana :D
Se scrie simptom, iti las si o explicatie
http://dexonline.ro/definitie/simptom

| BiuL a răspuns:

Esti mai nervoasa si iritata ca de obicei, sanii se umfla, sunt mai sensibili si durerosi, te dor ovarele, spatele, burta, esti balonata.

| heise a răspuns:

Durere de mijloc sau coloana, burta, picioare. Pe unii ii dor sanii si capul, dar cel mai bine e sa te controlezi in fiecare zi in caz ca incepe sa te doara burta si mijlocul si ai o senzatie ciudata in picioare.

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

"Simptome" :
Durerea in jurul abdomenului.
Durerea sanilor.
Irascibilitate.
Apar cosuri.

Sanatate!

| july00 a răspuns:

Te dor ovarele, te dor sanii, spatele, capul si ai o senzatie ciudata. decii ii foarte naspa! si citeste si asta => http://www.noifetele.ro/......struatiei/ :*

| ஜAliSeeஜ a răspuns (pentru july00):

Nu mereu te dor...

| july00 a răspuns (pentru ஜAliSeeஜ):

Da.dar simptomele astea sunt!

| shotys a răspuns:

Pai durerea de spate si burta cosurile care iti apar sanii te dor si durerea de cap

| gogoɴicɑ a răspuns:

Incaruntesti.

| vladflorea a răspuns:

Pai cresterea sanilor, cresterea fundului, durere la ovare, crampe si multe altele!

| caty221 explică:

Mersi la toti pentru raspunsuri

| minecaniulia a răspuns:

Mie imi vin ceva muci...jos...ihhhhh! scarbos, si ma doare si capul! ca atat

| biancaasuper a răspuns:

Te doare abdomenul ingorzitor te doare si spatele dar si capul :X