| nikname a întrebat:

Stie cineva c-am cat dureaza procesul de crestere al maselei de minte? Pentru ca mi-a inmugurit si am dureri groaznice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Vreo saptamana

| Caro34 a răspuns:

Si asa vei avea mereu insa mai astepti putin apoi mergi la medic si iti taie cu bisturiul acel mic loc ca sa poata iesi in voie fara dureri. Stomatologul iti va spune sigur cand trebuie sa mergi. Maseaua de minte este putin speciala! Numai bine!

| nikname explică (pentru Caro34):

As vrea s-a stiu in cat timp se dezumfla gingia?

| Caro34 a răspuns (pentru nikname):

Normal, se va dezumfla cand maseaua e afara. Locul este iritat fiindca maseluta nu a rupt inca pielea aceea pentru a iesi. Mergi la medic si iti pune putin anestezic si taie putin acolo ca sa nu te mai doara. Te rog, mananca mancare moale si nu paine prajita, chipsuri si alte chestii tari. Igiena este foarte importanta insa nu freca locul acela si clateste gura cu apa de gura fiindca pot fi acolo bacterii. Numai bine!

| darkusss a răspuns:

Dureaza circa o saptamana.
Durerea aia e strict de la maseaua de minte nu de la altceva deoarece sparge carnea sau pielita care o acopera.
Vorbesc din propria experienta.

| nikname explică (pentru darkusss):

Si tie ti s-a inflamat gingia aia de deasupra? Ca mie da si mie s-a umflat...

| darkusss a răspuns (pentru nikname):

Da pielita aia de deasupra mi se umflase si ma durea nasol.

| BzT a răspuns:

Procesul de crestere dureaza relativ o saptamana, dar nu este dureros, durerea vine (cel mai probabil) de la maseaua vecina sau din frecarea celor doua, asta inseamna ca va creste stramb.
Funda?