| 3u a întrebat:

Stie cineva cat ar costa niste ochelari pentru calculator/laptop? dau funditahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde de lentilele si rama aleasa. Ai mei cu lentilele de sticla si rama de plactic (neagra cu pietricele) au fost 500 RON si ceva. Dar o varianta mai ieftina ar putea sa iasa undeva pe la 300 RON.
Bafta!winking

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Andreea se refera la niste ochelari de protectie cu lentile speciale (de plastic sau sticla) concepute pentru a proteja ochii de radiatiile emise de calculator/televizor, care ajuta si pentru a suporta mai usor contrastele puternice. Datorita lor dispare senzatia de oboseala a ochilor, de "nisip" in ochi si nu se mai deterioreaza vederea asa de repede. Ochelarii cu lentile de calitate buna de la o firma de incredere vor costa de la 300 RON in sus (desi pot iesi si pe la 200 RON, dac nu stiu cat de buni vor fi).

NOname
| NOname a răspuns:

@assiris, sa stii ca orice oftalmolog sanatos la cap laughing iti va spune ca este total invers. Calculatorul deterioreaza vederea, este un fact, nu doar o teorie! Intr-adevar, cu cat stai la el mai putin cu atat si ochii vor suferi mai putin, insa vor SUFERI - indubitabil. Un oftalmolog bun recomanda ochelarii de protectie (nu degeaba se si numesc asa, pentru ca protejeaza. nu e doar o fita sau un moft) tuturor celor care au de a face cu calculatorul si trebuie sa-i folosim de fiecare data cand este nevoie de ei. Imi cer scuze pentru aceasta interventie, insa nu puteam sa permit ca oamenii, care inca nu stiu nimic despre acest subiect, sa fie indusi in eroare. Trebuie sa avem grija de ochii nostri si sa nu ne batem joc de ei!
Numai bine!winking

assiris
| assiris a răspuns:

Dacă ai vederea bună nu te prosti, ca să te dai interesantă față de alții/altele. Calculatoarele nu strică vederea decât dacă le folosești exagerat. Dacă nu vezi din alte motive cel mai indicat este să apelezi la un consult oftalmologic. E cel mai în măsură să-ți indice ce și cum. Nu te lua după sfaturile unor persoane care dau fel de fel de sfaturi. Nu te juca cu vederea caci este cel mai sensibil organ al omului.

| MindFreak a răspuns:

Presupun ca vorbesti de ochelari de vedere. Pretul variaza de la 70 de lei pana la 3 milioane. Asta depinde de ce rama alegi, si daca o sa iti pui la lentila anti-reflex sau nu.

| Goofy77 a răspuns:

In jur de 150 de lei cu protectie

| Lola Landers_8821 a răspuns:

Intrreee 3-6 mil

si eu amtongue

da tree sa te duci sa iti facabig grin

la oftalmolog
tongue