| Nico632 a întrebat:

Stie cineva ce înseamnă ovar cu aspect polichistic?
E ceva grav sau trebuie sa consult un medic ginecolog?
Am cautat pe net si unii zic ca nu poti ramane însărcinată sau ca poti avea alte complicații.
Medicul mi-a dat o rețetă dar nu știu dacă se tratează medicamentos sau trebuie făcut altceva. Help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu ai intrebat medicul? Sau crezi ca ai avea asta „ca ai auzit tu de la cineva?"

| Nico632 explică (pentru darrio2007):

Am făcut ecografie abdominala

| Floridori a răspuns:

Inseamna ca acel ovar prezinta microchisturi.
Aceste microchisturi sunt, in realitate, ovule mature care erau pregatite pentru a fi eliberate, dar au ramas prinse la nivelul ovarului, din cauza nivelurilor hormonale anormale, care nu au facut posibila ovulatia.Deoarece ar fi trebuit sa fi fost eliberate, dar nu au fost, organismul le identifica ca pe niste corpuri straine si le izoleaza, formand in jurul lor, o pelicula lichida, rezultand astfel microchisturile.

Deoarece ovarele polichistice/micropolichistice sunt rezultatul unor dereglari hormonale (cel mai probabil ai cicluri neregulate), va trebui sa mergi la endocrinolog.
Tratamentul consta in anticonceptionale, dar acestea se prescriu in urma unor analize hormonale, care evidentiaza de ce hormoni are nevoie organismul tau si in ce cantitati, pentru a regla nivelurile si a "dizolva" microchisturile.
Dupa ce mergi la endocrinolog si acesta iti recomanda analize si tratament, mergi si la ginecolog, pentru monitorizare.

Complicatiile sunt mai complexe decat ideea infertilitatii (evident ca daca ovulul nu se elibereaza, nu poate fi fecundat), de aceea, pentru sanatatea ta, ar fi bine sa urmezi sfatul meu.

Multa sanatate!

| Nico632 explică (pentru Floridori):

Durerile de cap eu vreo treaba cu hormonii?

| Floridori a răspuns (pentru Nico632):

Durerile de cap sunt cea mai frecventa reactie pe care o are organismul, acestea fiind simptomul a sute, poate chiar mii de afectiuni, tulburari, conditii medicale, infectii, refacere etc.
Durerile de cap pot avea legatura cu dereglarile hormonale, dar acest lucru poate fi confirmat sau infirmat numai de medicul endocrinolog, deoarece durerile de cap pot fi cauzate de aproape orice de la oboseala pana la afectiuni incurabile.

| Yuoia a răspuns:

Poti avea complicatii urate, nu doar sterilitate.
Mergi la ginecolog.
Apropo, ce medic a pus diagnosticul si ti-a dat reteta daca nu ginecologul?