| Sunshine123 a întrebat:

Stie cineva ceva despre operatia cu implant cohlear? Cineva care cunoaste din experienta sau din auzite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Señor1ta a răspuns:

Implanturile cohleare pot ajuta persoanele care:

au o pierdere moderata pana la profunda a auzului in ambele urechi.
obtin rezultate nesatisfacatoare sau nu au rezultate cu protezele auditive.
inregistreaza valori de 50% sau mai putin la testele de recunoastere a propozitiilor cu urechea pentru implant.
inregistreaza valori de 60% sau mai putin la urechea fara implant sau la ambele urechi cu proteze auditive.
Multe persoane au implanturi cohleare la ambele urechi (bilateral). Auzul cu doua urechi poate imbunatati abilitatea de a identifica directia sunetului si de a separa sunetele pe care doriti sa le auziti de cele pe care nu doriti sa le auziti. Multe persoane sufera de pierdere a auzului pentru ca au afectati cilii din urechea interna sau cohleea. Daca anumiti nervi auditivi nu sunt functionali, implantul cohlear va poate ajuta sa auziti.